Dekorblogu
2019 Mobilya Modası ve Renkleri Galeri için tıklayın

2019 Mobilya Modası ve Renkleri

11 Aralık 2018

2019 mobilya modası farklı ve renkli dekorasyon fikirleri ile çoktan kataloglarda yerini almaya başladı. Mobilya sektöründe trendi çok yakından takip eden markaların kataloglarına baktığımızda, 2019 mobilya modasına yön verecek olan; mobilya tasarım ve dekorasyon fikirlerini kataloglarına yansıttıklarını görebiliriz.  2019 yılının moda ve renklerini daha yakından inceleyecek olursak; Doğallık severlere ahşap mobilya fikirleri, evin dekorunu dengeleyecek duvar kâğıtları fikirleri ve kadife kumaşlı mobilyalar gibi kombinlerin yer aldığını görebiliriz. Yaz sezonunun 2019 mobilya renkleri hardal sarısı, vizon ve fındık gibi sıcak renklerden oluşuyor. Diğer yandan dekorların, minimalist ve retro modellerinden oluştuğunu söyleyebiliriz. 2019 mobilya modası yaz sezonunda tüm şıklığı ile evinizin her odasına giriyor.

2019 Mobilya Modası- Hangi Tarz Mobilya

Mobilya firmaları, tasarımcılar, mimarlar ve sayabileceğimiz birçok şirket, her yıl yeni tasarım, renk ve fikirlerini bizlere sunuyor. Mobilya ve ev dekorasyonu anlamında trendi yakalamak artık çok kolay. Firmaların kataloglarında çıkan trendi ve renkleri takip edebilirsiniz. Her yıl birbirini tekrar eden tek tip mobilyalar, 2019 yılında yerine daha otantik ve el yapımı parçalara bırakıyor. Gümüş ve metal parçaların kullanıldığı kombinlerde, metal-ahşap uyumunu çok sık görmek mümkün.

Evlerde kullanılan metal parçalarını dantelli şekiller halinde görebilirsiniz. Metalin soğuk dokusu ahşap ile bütünleşerek, eve sıcak bir hava katmıştır. Mobilya, renk ve tarzın dışında, konforu da unutmuyoruz. 2019 yılında evlerde akıllı mobilyalar, baza ve karyolalar ön plana çıkmıştır. Mobilya sektöründe yer alan firmalar, sektörün gerektirdiği trendleri takip ederek, her sene kendilerine özgü tarz ve çizgilerini yansıtmaktadır. Bu yılın mobilya tarzına baktığımızda, önceki yıllara göre daha fazla ahşap mobilyaların kullanıldığını fark ettik.

Peki, Ahşap Dekorasyon Nerelerde Kullanılacak?

2019 Mobilya trendi olarak kullanılan ahşap malzemesi; mobilya olarak veya dekor parçası olarak evlerde yerini almaktadır. Genel olarak incelendiğinde ahşabın mobilya üzerine yoğunlaştığını görüyoruz. Ahşap mobilya kombinlerinde ise antrasit mavi, hardal sarı, zümrüt yeşili ve indigo mavisi kullanıldığını görüyoruz. Bu renklerin koyu tonlarını ise kadife kumaş kaplamalarında kullanıldığını görüyoruz. Ahşap mobilyanın kadife kumaşlarla ve pastel renklerle kombinlenmesi ile ortaya mükemmel dekorasyonlar çıkıyor. Açık krem tonlarında berjer takımınızı mobilyanız ile kombinleyerek, evinizi 2019 trendine hazırlayabilirsiniz.

Mobilya kombinlerken, özellikle 3 rengin dışına çıkmamaya dikkat ederseniz, hem gözü yormayan bir görünüm elde edersiniz. Hem de sadeliği elden bırakmadan trendi yakalayabilirsiniz. 2019 mobilya modasında kullanılan bir diğer materyalde, çeliktir. Özellikle ahşap ile çeliğin uyumu, evin daha modern bir havada olmasını sağlıyor. Modaya yön veren tasarımcılar; metal materyali, ahşap masa ayaklarında, yatak başlıklarında ve koltuk takımı ayaklarında kullanarak, tarz bir görünüm elde etmişlerdir. 2019 mobilya trendini belirleyen tasarımcılar, bu yıl geri dönüşüm ve çevre kirliliğine önem vererek, mobilya konseptlerinde, ahşap ve metale yer vermişlerdir.

Bu yüzden dinamik, esnek ve doğal parçalara ağırlık verilmiştir. Ahşap, cam ve taş gibi unsurlar hala trendini kaybetmeden devam ederken, 2019’un vazgeçilmez parçası doğal ahşap olarak karşımıza çıkıyor. İç mekânlarda, oturma odası dışında mutfaklarda da doğal, işlenmemiş ahşabı görmek mümkündür. Açık renkli işlenmemiş ahşap ile metal parçaların kombinlenerek, modern bir görünüme sahip olduğunu görebilirsiniz. Ahşabı mutfak tezgâhlarında, yer döşemesinde, tavan döşemesinde veya aksesuar olarak avizelerde görmek mümkün. İskandinav tarzının 2019 yılının modası haline geldiğini söyleyebiliriz.

2019 Trend Mobilya Renkleri Neler?

2019 sezonunda ahşap dışında cam ve taş materyallerini de görmek mümkündür. Üretici firmalar, camı, mermer üzerine kaplama şeklinde üreterek, taşı da süsleme malzemesi olarak kullanmışlardır. 2019 trend mobilya renkleri ev dekorasyonunun daha gösterişli bir hale gelmesini sağlamıştır.  Ev dekorasyonunda tamamlayıcı renkler olarak, bakır, bronz ve gümüş renkler göze çarpmaktadır. 2019 yılının trend rengi pantonede; adaçayı yeşili olarak belirlenmiştir.

Mobilyada, kumaşlarda ve dekorasyon parçalarında, adaçayı yeşili ve tonlarının kullanıldığını görebiliriz. Vazolar ve yapma çiçekleri de ev dekorasyonuna ekleyerek, yeşilin tonlarının ev ile bütünleştiğini görebilirsiniz. Pantonede seçilen adaçayı yeşilini tamamlayıcı unsur olarak, bitkilerin ev içerisine girdiğini görebilirsiniz.

Ahşap tonlarına, adaçayı yeşiline uyumlu ve tamamlayıcı renk olarak, açık krem kullanılmaktadır. Ahşap-metal uyumunun sevilmesi ile evlerde mat siyah parçalar ile kombin yapılmaktadır. Metal ayaklı ahşap sehpaya uyumlu, mat siyah metal aydınlatmalar kombinlerin parçası olarak kullanılmaya başlamıştır.  Büyük evlerde, canlı ve soft renklerin bir arada kullanılması, eve daha Samimi bir hava katmaktadır.

Soft renklerin yoğunlukta, canlı renklerin ise daha küçük parçalarda kullanılması, evin daha modern bir görünüm katmasına neden olur. Küçük evlerde de renk kombini yaparken, soft ve canlı renkleri bir arada kullanabilir. Evin daha geniş ve ferah bir görünüm kazanmasında renkler etkili olduğu kadar fonksiyonel mobilyalar da etkilidir.

2019 Fonksiyonel Mobilyalar

2019 mobilya trendi arasına giren fonksiyonel ve akıllı mobilyalar, her tarza uygun modelleri ve konforlu ürünlerini kullanıcıya sunmaktadır. Özellikle minimal tarzı seven, küçük evlerde yaşayan kişilere uygun olarak tasarlanmış olan mobilyalarda, kavisli ve işlevsel modelleri ile göze çarpar. Sandalye ve tekli koltuklarda, daha eğri ve kavisli mobilyalar görülmektedir. Çağdaş ve modern çizgiyi yansıtan, geometrik formların kullanıldığını görmekteyiz. Bu geometrik formları ve çizgileri, mobilya dışında halılarda da görüyoruz.

Ev dekorasyonunda, fonksiyonel mobilya ve geometrik aksesuarlar kullanılarak, mükemmel bir kombin oluşturulmuştur. Fonksiyonel mobilyalar ve modern çizgileri yansıtan geometrik formları kombin yaparken, abartıya kaçmaya gerek kalmadan, uyum sağlanabilir. Sade açık renkli bir kanepenin, yastıkların bazılarını farklı büyüklükte koyarak, yanlara metal ayaklı ışıklandırma yerleştirerek sade ve şık kombinler yapılabilir. Kavisli koltuk ve kanepeler 3’lü şekilde kombine edilerek, ev dekorasyonuna, klasiğin dışında estetik görünümler kazandırabilir. 2019 mobilyaları, trend ve modern olduğu kadar, konforu ile de dikkat çekiyor.

2019 Mobilya Desen Trendi 

Her sezon değişen mobilya desen trendin de, bu sene eskimeyen, hala devam eden retro tarzının yansımalarını görüyoruz. Retro tarzı; İskandinav, retro, modern, rüstik ve endüstriyel stillere uyumlu bir tarzdır. Mobilya renkleri 2019 trendlerinde, retro tarzına sıklıkla karşılaşacağız. Retroya uyumlu mobilya ve dekor parçalarını kolaylıkla bulabilmek mümkündür. Etnik desenleri; kırlentlerde, mobilyalarda, halılarda ve yatak örtülerinde ağırlıkla görüyoruz. Tamamlayıcı unsur olarak, desenli duvar kâğıtları ve metal aydınlatmalar kullanılmıştır.

Tasarımcılar; loft stil severleri unutmadan, farklı kombinler yaparak, modayı takip edenlerin gönlünü kazanmayı başarmıştır. Loft stili ile duvarları, kapıları ortadan kaldırarak, tuğla duvarları ortaya çıkartın. Yüksek pencereler, yüksek tavanlar ile evinizin havasını değiştirin. Loft stilini küçük evlerde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Tek bir odaya, bütün odaları sığdırabilecek kombinlerle, evinize loft stilini getirin. Eğer özgürlüğüne düşkün, sınırları zorlayan ve klasikten uzak bir karaktere sahipseniz, loft stili tam size göre. Retro tarzında kullanılan endüstriyel parçalar, loft stilinde de kullanılmaktadır. Ekstra olarak deri, metal parçalar ve gri zeminler bu stilde tamamlayıcı unsurlardır. 2019 mobilya trend renkleri retro tarzı devam ederken, bu tarzın devamı niteliğinde olan loft stilin uygulanması da kaçınılmaz bir durumdur.

Gelelim 2019 Mobilya Renkleri Hakkındaki Araştırmamıza

2018 de en çok kullanılan renkler arasında pembe buluyordu. 2019 da pembeyi çok fazla göremiyoruz. 2019 mobilya renkleri olarak karşımıza ilk çıkan renkler arasında kırmızı dikkatimizi çekiyor. Mobilya renk kombinlerinde sıklıkla kullanılan kırmızı detaylar, dekorasyona enerji ve canlılık getiriyor.

Dekorasyonda kırmızı dışında kullanılan mor, ahududu mavisi, yaban mersini rengi ve çilek kırmızısı gibi renkler de var elbette. Bu renklerle aynı ton kullanılarak yapılan kombinler dışında, zıt kombinler daha da çok dikkat çekmektedir. Eee sezon kış sezonu olunca kış renkleri hakkında da birkaç şey söylemek lazım.

2019 Mobilya Moda Renkleri Oldukça Hoş 

Yeni moda koltuk renkleri haki yeşili, pas rengi, kahve tonları, gülkurusu, kırmızı ve indigo mavisi olarak göze çarpıyor. Kış ayında sıcak renkler ile kombin yapılan mobilyalarla, evinize modern ve sıcak bir hava katabilirsiniz. Renk kombinlerini yaparken, açık renk olarak gri tonları kullanılabilir. Her sezon mobilya alanında değişen tasarımlar ve renklere ayak uydurmak için ufak tefek aksesuarlarla da mevcut eşyalarınızı kombinleyebilirsiniz.

Evini yenilemek isteyen kişiler, 2019 trend mobilya renkleri hakkında ilham verecek görsellere ve bilgiye ihtiyaç duyabilirler. Bu yılın tarzına göre evinizde dekorasyon yapmadan önce, stiller hakkında yakından bilgi alabilirsiniz. Perdeler, halı, duvar kaplamaları, döşemeler, aksesuarlar ve aydınlatmalar gibi her tarza uygun stilde mobilyaları gözden geçirebilirsiniz.

Yeni moda koltuk renkleri seçeneklerinden olan haki yeşilini, kadife koltuk döşemesi olarak kullanarak, etnik tarzda bir halıyı, kombinleyebilirsiniz. Kış sezonunda eve daha sıcak bir hava katmak için sıcak renklerden oluşmuş aksesuarlarla, ev dekorunu tamamlayabilirsiniz. Modaya uygun daha minimalist ve sıra dışı tasarımları sevenler için, gri ve pas renginde oturma grupları da bulunmaktadır. Mobilya tasarım ve ev dekorasyon kataloglarını incelediğinizde, her sezon farklı tasarımlardan ilham alabilirsiniz.

Mobilya renkleri 2019 trendinde, natürel ahşap dokuların yanında, bordo, kırmızı ve yeşil kadife kaplamalı koltuklarla kombin yapılması, eve sıcak bir atmosfer katar. Mobilya trendi, oturma odası ile sınırlı değildir. Yatak odasında ve mutfakta da 2019 trendinin esintileri görülür. Mesela yatak başlığının ahşap veya metal tasarımlardan oluşması, kış sezonunun trend rengi olan; pastel yeşil tonları, bordolar ve açık mavi tonlarının kullanımı, yatak odanıza daha samimi bir hava katacaktır.

Özellikle kadınların en çok zaman geçirdiği mutfak dekorasyonunda, ahşap tezgah ve dolaplar, ortama uygun ışıklandırma ve bu yılın trend desenlerinden oluşan bir halı ile, mutfağınıza farklı dokunuşlar yapabilirsiniz. Oturma odasında rahatlık ve huzur arayanlar için, bakır aksesuarlardan, gri tonların hâkim olduğu oturma grubu ve ahşap masa ile gözü yormayan bir tarz oluşturabilirsiniz.  2019 mobilya eğilim renk paletinde; turuncu renk ve pastel mavilerin hâkim olduğu görülüyor. Minimal tarzda bir ev dekorasyonu için ideal bir kombin oluşturabilirsiniz.

Modası Geçmeyen Koltuk Renklerini Deneyin

Modası geçmeyen koltuk renkleri de sizlere son derece kolaylık sunacaktır. Sadece 3 farklı ton kullanarak evinizi daha şık gösterebilirsiniz. Ahşap döşeme üzerine gri L koltuk takımı ve metal aydınlatma sistemleri kullanılarak, doğal ve şık bir kombin oluşturabilirsiniz. Duvar kâğıdını gri ve krem tonlarında kullanarak, evde soft bir hava yansıtabilirsiniz.

Modası geçmeyen bu koltuk renkleri olan gri, mat siyahlar ve metal materyaller eve soğuk bir hava katıyor gibi görünse de ahşap materyallerin kullanımı, evdeki renklerin birbiri ile uyumlu olarak, sıcaklık katmasına neden olmaktadır. Mat ve zıtlıkları kullanarak, evinize farklı bir hava katabilirsiniz. Oturma odanızda, lacivert ve füme rengi gibi sert kontrastlar oluşturarak kombin yapabilirsiniz.

 

 

 

 

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ