Dekorblogu
Beyaz Koltuk Nasıl Temizlenir?

Beyaz Koltuk Nasıl Temizlenir?

18 Haziran 2019

Beyaz koltuk temizliği, diğer koltuk renklerine nazaran daha zor ve özen isteye bir işlemdir. Beyazın yapısı gereği lekeleri, kirleri ve tozları çok rahatlıkla belli etmesinden kaynaklanmaktadır. Bakımı olduğu kadar, temizliği de dikkat ister. Bu nedenle bu yazımızda beyaz koltuk nasıl temizlenir detaylı olarak bilgi vermek istedik.

Beyaz koltuk nasıl temizlenir? Tüm Detaylar

Öncelikle koltuk kumaşınızın yapısına göre işlem uygulamalısınız. Nubuk kumaş mı, tay tüyü mü, kadife mi, deri mi? Çünkü her kumaşın yapısına göre hassasaiyeti farklı olduğundan temizlik esnasında da aynı oranda dikkat etmelisiniz.

Daha önce nubuk koltuk nasıl temizlenir, kadife koltuk nasıl temizlenir, chester koltuk nasıl temizlenir konulu makalelerde kumaş yapısına göre temizliğin nasıl yapılması gerektiğini bahsetmiştik. Bu makalelerimizden kumaş yapınıza göre olana mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Beyaz koltuk temizliğinden önce koltuk kullanımına dikkat edilmesi, en ufak bir lekeyinin çok kolay bir şekilde belli olacağını unutmamak gerekir. Temizliğinden ziyade beyaz koltuğun kullanımı çok daha önemlidir.

Beyaz koltuk temizliğinde kullanılacak malzemeler ;

  • Ilık su
  • Beyaz Sabun ( Sıvı beyaz sabunda olabilir)
  • Beyaz bir silme bezi

Bu malzemeler lekenin yapısını göre artırılabilir ancak beyaz koltuk olması nedeni ile özellikle kimyasal maddelerin seçiminde oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

Bizim tavsiyemiz beyaz sabundan yanadır. Çünkü beyaz sabun koltuk, halı, perde hatta ve hatta pencere çerçevelerinde, kapı temizliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun nedeni kirleri kabartması, kabaran kirlerin daha kolay çıkması ve sağlık açısından da ev halkını çok büyük risk altına sokmamasıdır.

Beyaz koltuk temizliğinden önce dikkat edilmesi gerekenler;

Öncelikle koltuğu tozlarından arındırın. Koltuğun tüm detaylarını tabiri caizse dip köşe elektrikli süpürge ile çekin. Bu işlemi yapmazsanız koltuk yüzeyindeki tozlar suyla karışarak ilk uygulamayı yaptığınız esnasında koltuğa yapışacak. Belki 2 turda bitireceğiniz temizlik 3-4 turda bitmek zorunda kalacaktır. Bundan sonra silme işlemine geçmelisiniz.

Beyaz Koltuk Nasıl Silinir? Nelere Dikkat etmek gerekir ?

Beyaz koltuk Nasıl Silinir?

Beyaz koltuk temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nasıl silinmesi gerektiğidir. Eğer beyaz koltuk nasıl silinir bilmiyorsanız, aşamaları dikkatle uygulamanızı tavsiye ederiz.

  1. Koltuğunuz silinmesi esnasında mutlaka ama mutlaka beyaz bir biz kullanmalısınız. Renkli bezin her türlü renk geçirebilme ihtimaline karşı beyaz bir bez her zaman daha garanti bir seçenek olacaktır.
  2. Beyaz sabun katı haldeyse ılık su ile sulandırın veya beyaz sıvı sabun ile ılık suyu birbirine karıştırın.
  3. Eğer koltuk üzerinde leke mevcut ise biraz ılık su ile nemlendirip üzerine beyaz sabun sürerek lekenin kabarmasını sağlayabilirsiniz.
  4. Koltuğun silinmesi esnasında bezi çok sulandırmayın. Bu lekelerin koltuk derinlerine inmesine ve kurumasının zorlaşmasına neden olur.
  5. Olabildiğince nazik ve oval hareketler ile silin. İleri ve geri yönlü sert müdahaler koltuk yapısını, hele bir de deri veya nubuk tarzı bir koltuksa dönüşü olmayan ciddi hasarlar verebilir.
  6. Öncelikle sabunlu suyla genel olarak dairesel hareketle silin, eğer lekeler inatçıysa bu işlemi suyu yenilereyerek tekrarlayın. En son duru suyu ile silin.

Her koltuk temizliğinde olduğu gibi, beyaz koltuk temizliğinde de çamaşur suyu kullanmanızı tavsiye edemeyiz. Çünkü koltuk kumaşına göre nasıl bir reaksiyon vereceğini kestirmek çok zor. Aynı zamanda arındırması çok zor bir kimyasal olması nedeni ile ciddi sağlık sorunlarına veya üzerine oturan kişilerin kıyafetlerinde renk solmalarına sebep olabilir.

Makalemizde beyaz koltuk nasıl temizlenir, nasıl silinir detaylı bir şekilde sunmaya çalıştık. Koltuk temizliği konusunda belirtilen direktifleri uygularsanız kuvvetle muhtemel farklı kimyasal ürünlere gerek kalmadan temizleme işlemini başarı ile bitirebilirsiniz.

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ