Dekorblogu
Chester Koltuk Takımı Temizliği Nasıl Yapılır?

Chester Koltuk Takımı Temizliği Nasıl Yapılır?

Chester koltuk takımı temizliği nasıl yapılır? Nasıl temizlenir? Kullanılabilecek koltuk şampuanları nelerdir? bu yazımızda bu konulara açıklık getirmeye çalışacağız.

Şüphesiz hemen hemen herkesin zevkine hitap edebilecek ve özellikle ülkemizde revaçta olan koltuk modelleri arasında  chester koltuk takımı gelmektedir. Kullanımının yaygın olması, kumaş yapısının özellikle çoğunlukla deriden oluşması nedeni ile bu takımların temizliği de kendisi kadar önem arz etmektedir.

Chester koltuk takımı temizliği de internetten en çok aranan içeriklerin arasındadır. Modern duruşu ve şıklığı ile özellikle salonların baş tacı olan chester koltuk temizliği hakkında merak edilen tüm detayları burada bulabilirsiniz.

Chester Koltuk Takımı Temizliği Nasıl Olmalıdır

Chester koltuk takımı yapısı itibariyle kapitoneli dikişi ve düğmeli bölmeleri nedeni ile chester koltuk takımı temizliği en zor olan temizlenen koltuk takımı modelleri arasında yer almaktadır.

Bugün sizlere chester koltuk takımı temizliği sırasında dikkat etmeniz gereken tüm detayları paylaşacağız.

Chester Koltuğun Kumaş Modeline Göre Temizleme

Koltuk temizliğine geçmeden önce bilinmesi gereken önemli noktalardan biri koltuğun kumaş yapısıdır. Çünkü chester koltuklar nubuk, deri, kadife ve daha farklı kumaş yapılarıyla bir çok çeşitliliğe sahiptir. Bu nedenle chester koltukların temizleme şekilleri de farlılık göstermektedir.

Kadife Chester Koltuk Temizliği

Kadife koltuk temizliği en hassas olan kumaş türüdür.

 1. Kadife koltuk kumaşı temizliği kumaş yönü takip edilerek aynı yönde silinerek yapılmalıdır. Silme işlemi sırasında aşırı baskı ve fırçalamadan uzak durulmalıdır.
 2. Silme işlemi için kullanacağınız su aşırı sıcak olmamalıdır. Sıcak su renk değişimi yapacağı için ılık su kullanılmalıdır.
 3. Silme işlemini koltuk tüylerinin yönünde yapılmalıdır. Farklı yönlerde temizlik yapılırsa kadife tüyler farklı yönlere yatacağı için renk de değişiklik gözlemlenir.

 

Sentetik ve Pamuklu Chester Koltuk Temizliği

Chester koltuk takımı kumaşınız sentetik kadife veya pamuklu ise temizlik işleminiz daha kolay olacaktır. Bu koltuklarını evde kendiniz temizleyebilirsiniz.

İpek kadifesi, veya yün chester koltuk takımınız varsa kesinlikle evde kendiniz temizlemeyin. Koltuğunuza zarar gelmemesi açısından profesyonel kişiler tarafından temizlenmesi gerekmektedir.

Chester koltuk takımı temizliğindeki en önemli detay leke oluşur oluşmaz silme işlemidir. Bu işlemi yaparken önce lekenin suyu kağıt havlu ile alınır. Böylece daha etkili bir temizlik yapmış olursunuz.

Ardından yarım tatlı kaşığı bulaşık deterjanını 1 litre suya koyarak köpürtün. Hazırladığınız bu su ile koltuktaki lekeli kısmı silin ve kağıt havlu ile suyunu alarak kurumaya bırakın.

Chster koltuk takımınızı doğal deterjanlarla temizlemenizi öneriyoruz.

 • 2 litre suya 1 yemek kaşığı arap sabunu koyarak lekeli bölgeyi silin. Koltuğu çok fazla ıslatmadan silmeye özen gösterin. Leke küçükse suyu ve deterjanı daha az koyabilirsiniz.
 • Durulama suyu
 • 2 litre su
 • 1 su bardağı elma veya üzüm sirkesi

Hazırladığınız suya beyaz pamuklu bezi batırarak iyice sıkın. Arap sabunu ile sildiğiniz kısmı nemli bezle çok fazla ovalamadan silin. Durulama işlemini birkaç kez tekrarlayın. Sirkeli su koltuk renginizin parlaklığını koruyacaktır.

Kapitoneli Nubuk Chester Koltuk Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Nubuk chester koltuk takımı temizliği için yapmanız gerekenler…

Nubuk kumaşa sahip chester koltuğunuzu temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta az su kullanmaktır. Çok su kullanırsanız nubuk kumaşının çatlamasına ve kısa sürede kullanılamaz hale gelmesine neden olursunuz.

Nubuk koltuk lekesini oluşur oluşmaz silmeli ve suyunu iyice almalısınız.

Çok etkili kimyasal içerikli deterjanlardan uzak durmalısınız. Nubuk koltuk temizliği için ılık su ile sılanmış nemli bir bez yeterli olacaktır. Leke bu bezle tamamen alındıktan sonra kağıt havlu ile kurulamalısınız.

Chster koltuk temizleme işleminde bir diğer yöntemde kalıp sabun ile silme işlemidir.

Kalıp sabunu nemli, beyaz pamuklu bir beze sürün. Sabunu bezde iyice çitiledikten sonra lekeli kısmı sabunlu bez ile silin. Ardından sade su ile ıslattığınız bez ile durulayarak kağıt havlu ile kurulayın.

Kapitoneli koltuk temizleme işlemi yapılırken kapitone dikişlerinin zarar görmemesini sağlayın. Kapitone fırça veya sert bir bezle silinmemelidir. Kapitone kumaşı ipleri koparsa koltuk kumaşını bir daha toparlayamazsınız. Bu nedenle kapitone koltuklar kimyasal ürünlerle değil de sirkeli veya sodalı su ile silinmelidir.

Önceden oluşmuş lekeleri hassas temizleme özelliği olan şampuanlar kullanarak silmelisiniz.

Nubuk Koltuklar Nasıl Temizlenir? konusunda daha önce oldukça detaylı oluşturduğumuz içeriği inceleyerek nubuk chester koltukların temizliği hakkında detaylı bilgiye salip olabilirsiniz.

[related_article id=”1010″]

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ayşe dedi ki:

  Yeni evimiz için chester koltuk takımı aldık. İlk başta çok tereddüt etmiştim 3 yaşında çok yaramaz bir oğlum var. Doğal olarak chester koltuk temizliği nasıl yapılır, oluşabilecek her türlü lekeyi çıkartmak için silerken koltuk kumaşıında deformasyon olur mu? Diye kafamda çok fazla soru işaretleri vardı. Ama chester koltuk temizliği çok rahat bir şekilde yapılıyor.

 2. Erhan dedi ki:

  Evime aldığım Chester Koltuk Takımı evime muhteşem uydu. Çok beğenerek aldığım bu koltukların temizliği beni endişelendiriyordu. Şimdi temizlik konusunda kafam çok rahat. Chester Koltuk Takımı Temizliği yaparken kısa sürede işimi bitiriyorum.

BİR YORUM YAZ