Dekorblogu
Evde Uçan Balon Nasıl Yapılır? – Helyumsuz

Evde Uçan Balon Nasıl Yapılır? – Helyumsuz

27 Mayıs 2019

Evde uçan balon nasıl yapılır? Daha doğrusu helyumsuz sirke ve karbonatla uçan balon yapımı hakkında yaptığımız araştırmalar neticesinde detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Son dönemde özellikle çocukların proje ödevlerinde ve okul öncesi dönem çalışmalarında da deney olarak yapılmaya başlandı. Bizde bundan ilham alarak araştırma yaptık ve  doğal yöntemlerle helyum gazı olmadan uçan balon nasıl yapılır sizlerle paylaşmak istedik.

Evde uçan balon nasıl yapılır diye sorarsanız yapımı çok basittir diyebiliriz. Her evde bulunabilecek sirke ve karbonat uçan balon yapımı için yeterlidir.  Her yaştan insanın yapması mümkündür.

Evde Uçan Balon Yapımı ile ilgili gerekli malzemeler ;

  • Balon,
  • Huni,
  • Şişe,
  • Karbonat,
  • Sirke

Öncelikle şişeye bir miktar sirke koyacaksınız, balonun içine de 2-3 tatlı kaşığı civarında karbonat koyacaksınız. Balona karbonat koyma sırasında huniden yardım alabilirsiniz. Daha sonra balonun ağız kısmını şişenin ağız kısmı ile birleştirerek balonun içindeki karbonatın şişedeki sirkeye dökülmesini sağlamanız gerekmektedir. Balondan dökülen karbonat sirke ile birleştiğinde oluşan reaksiyon neticesinde oluşan gaz balonu şişirmeye başlayacaktır.

Şişme eylemi tamamlandığında balonu şişenin ağzından dikkatlice çıkararak bağlayarak istediğiniz yere asabilirsiniz.

Ancak ben doğal yöntemlerle değilde bildiğimiz helyum ile balon şişirmek istiyorum ve helyum gazını nereden ve nasıl bulabilirim diyorsanız, bunun satışını sağlayan piyasada bir çok işletme ve internet siteleri mevcut ancak şu unutulmamalıdır ki helyum gazı ile birlikte şişirme aparatınızın da olması gereklidir. İmkanlarınız müsait değilse veya bir proje ödevinden ibaretse yukarıdaki bilgileri uygulayabilirsiniz.

Son dönemde bilindiği üzere kendin yap fikirleri dekorasyon alanında çok ciddi önem kazanmaya başladı. Bu nedenle bu tarz fikirleri şimdilik uygulamasınız bile günü geldiğinde kesinlikle lazım olacağını bilmeniz gerekmektedir.

Eğer sizde kendin yap fikirlerini merak ediyorsanız daha önce  Evde yapılacak tasarımlar ve yapılışları hakkında çok detaylı oluşturduğumuz içeriği inceleyebilir ve eve yeni bir dekorasyon anlayışı getirebilirsiniz.

Bu makalemizde helyum gazı kullanmadan evde uçan balon nasıl yapılır , sirke ve karbonat nasıl kullanılır fikirler vermeye çalıştık. Farklı kendin yap fikirleri ile ilgili sitemizi ziyarette kalınız.

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ