Dekorblogu
Evde Yapılabilecek Tasarımlar ve Yapılışları-Diy Fikirler Galeri için tıklayın

Evde Yapılabilecek Tasarımlar ve Yapılışları-Diy Fikirler

18 Ocak 2019

Evde yapılacak tasarımlar ve yapılışları konulu içeriğimizde ev dekorasyonunuzu güzelleştirecek belki de aklınıza gelmeyen birçok iyi fikir bulacak ve bunların yapılışını öğreneceksiniz. Ev dekorasyonu ve hobiler o kadar çeşitlidir ki, biz buna uçsuz bucaksız umman diyebiliriz. Günümüzde dekorasyon ögeleri sık sık değiştirildiği için insanlar kendin yap projeleri ile ekonomik bir şekilde hem ev dekorasyonlarını güzelleştirmekte, hem de evde kendin yap projeleri ile zamanlarını daha kaliteli geçirmektedir. Bizde bugün sizlere evde yapılabilecek dekoratif eşyalar hakkında iyi fikirler vermek istiyoruz. İşte detaylar…

Evde Yapılacak Tasarımlar Ve Yapılışları

El Yapımı Kitaplık

Yaşadığımız alanlarda alan darlığı problemi yaşadığımız an kendin yap dekorasyon fikirleri incelemesi yapmaya başlarız. Bu bağlamda da evde yapılabilecek tasarımlar en çok dikkatimizi çeken tasarımlar ve yapılışları olarak karşımıza çıkar. Bu problemin en akıllı ve pratik çözümü evde yapacağınız el yapımı kitaplık olarak karşımıza çıkmaktadır.

El işi raf yapımı arasında çok az emekle yapılanlar olduğu gibi daha çok özen ve emek isteyenler de var tabi ki. Halattan yapılan askılı raflar pratik bir şekilde yapacağınız raflar arasındadır. B u rafı odalarınızda kullanabileceğiniz gibi mutfağınızda meyve sepeti koymak içinde kullanabilirsiniz.

Kendin yap kitaplık modelleri arasında suntadan kitaplık yapımı da vardır. Suntadan kitaplık modelleri o kadar çok ki. Bu nedenle hayal gücünüze dayanarak kendiniz de proje çizerek dıy ürünler arasında yer alan kendin yap kitaplık yapabilirsiniz. Yukardaki görselde sunta kitaplık oldukça şık ve yaratıcı değil mi? Siz de bu tarz bir kitaplık ile modern bir kitaplığa sahip olmak istemez misiniz?

Ponpon Paspas Yapımı

Evde yapılacak tasarımlar ve yapılışları başlıklı içeriğimize birçok bayanın büyük bir zevkle ve heyecanla yaptığı ponpon paspas yapımı ile devam etmek istiyoruz. Halı kaydırmaz üzerine ponpon paspas nasıl yapılır? Diyerek hayranlık uyandıracak şıklıktaki ponpon paspas yapımına geçiyoruz.

Özellikle kış mevsiminde tercih edeceğiniz ponpon paspas malzemeleri:

İstediğiniz renk ip

Makas

Boş tuvalet kağıdı ruloları

Halı kaydırmaz matları (milyoncularda bile var)

Boş tuvalet kağıdı rulolarını parmaklarınıza geçirerek ipi ikisinin etrafından sarın. İpi kaç kez sardığınız sayarsanız ponponlarınız aynı boyutta olur. İstediğiniz büyüklüğü elde ettiğiniz zaman iki rulonun ortasından bağlayın. (bağlama ipini uzun bırakın, çünkü halı kaydırmaza bağlayacaksınız.) Bağladıktan sonra sardığınız ipleri rulodan çıkartarak uç kısımlarını makasla tıraşlayın.

Yeteri kadar ponpon hazırladığınızda ponponları mata bağlayarak birleştirin. Hepsi bu kadar işte, şık ve dekoratif ponpon paspasınız hazır.

Dekoratif Pano

Evde yapılabilecek tasarımlar ve yapılışları konulu araştırmalarda dekoratif pano yapımı da geniş yer bulmaktadır. El yapımı duvar panosu seçenekleri arasında pratik ve şık olanlar kağıt, karton ve çeşitli materyallerden yapılanlardır.

Kartondan el yapımı duvar panosu yapımını bitirdiğinizde çıkardığınız iş gözlerinizi kamaştıracaktır. Öyle çok beğeneceksiniz ki, arkadaşlarınıza hediye olarak bile düşüneceksiniz.

Kartondan pano yapımı malzemeleri

Karton

Çeşitli renklerde grapon kağıtları

Cetvel

Makas

Yapıştırıcı

Maket bıçağı

Desenli peçeteler

Dekoratif pano yapımı

Kartonu dilediğiniz boyutta keserek hazırlayın. Karton üzerine yapacağınız deseni de önceden belirlemeniz lazım. Örneğin bir fotoğraf canlandıracaksanız o fotoğrafla uyumlu renklerde fon kağıtları tedarik etmelisiniz.

Desen belirledikten sonra o desen için gerekli olan parçaları kıyafetler de dahil ayrı ayrı çizerek kesin. Kesme işleminden sonra karton üzerine sırayla yapıştırın. Hiçbir detayı atlamadan yapıştırma işlemini tamamladıktan sonra kartonun kenarda kalan kısımlarına desenli peçete ile rötuş yapabilirsiniz. Manzara resimli dekoratif duvar panosu yapmak istiyorsanız desenli peçetelerden yardım alabilirsiniz.

 

Paletten Orta Sehpa Yapımı

Paletten dekorasyon evde yapılabilecek tasarımlar ve yapılışları arasında yer alan geri dönüşüm tasarımlarından birisidir. Bir diğer ismi Euro olan ahşap paletler sanayi sektörünün yanı sıra ev dekorasyonunda da kullanılmaktadır. Son birkaç sezondur ev dekorasyonunda sıklıkla kullanılan paletler özellikle bahçe ve balkon dekorasyonlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Ahşap paletlerden sehpa, masa, orta sehpa, koltuk, bank ve daha birçok ürün yapabilirsiniz. Paletten orta sehpa yapımı malzemeleri

Ahşap palet (ahşap paletleri palet üretimi yapan tesislerden çok uygun fiyata bulabilirsiniz) öyle ki palet sehpayı tamamladığınızda paha biçilemez biz ürün ortaya çıkardığınızı göreceksiniz.

Ahşap paleti dekorasyon renginiz ile uyumlu olarak en az 3 kat boyayın. Kendisinden vernikli boya kullanabileceğiniz gibi yağlı boyada kullanabilirsiniz. İki katlı orta sehpa yapabileceğiniz gibi tek katlı orta sehpa da yapabilirsiniz.

Ahşap paletten orta sehpa yapımını bitirdikten sonra dilerseniz üzerine cam kestirebilirsiniz. Böylece daha şık bir orta sehpaya sahip olabilirsiniz.

İpten Avize Yapımı

2019 a girdik ve hızla ilerliyoruz. Anneler günü de yaklaşıyor.

Peki

Annenize ipten avize yapmak istemez misiniz? Şimdi bana yapmak isteri isteriz istemesine de ipten avize nasıl yapılır diyeceksiniz.

İşte ipten avize yapımı malzemeleri

Kumaş sertleştirici kola (en önemli materyaldir)

Kolay patlamayan kaliteli bir balon

Pamuk ip (el örgüsünde kullanılan kazak ipi)

Kablo ve duy seti (yapı marketlerinde veya elektrikçilerde bulabilirsiniz.

Hadi yapımına geçelim

İlk olarak balonu şişiriyoruz. Şişen balonun ucunu daha sonra çözülecek şekilde düğümlüyoruz.

Kullanacağınız ipi su içinde güzelce ıslatıyoruz.

Sertleştiriciyi fırçanın un kısmına bolca dökerek ipi fırçanın arasından geçiriyoruz.

Hatta ıslak ip yumağını derin bir kap içine koyduktan sonra üzerine kumaş sertleştirici dökerseniz ve en son işlem olarak fırçadan geçirirseniz daha doğru olur.

Kumaş sertleştiricisi ile ıslanan ipi dikkatli bir şekilde balonun etrafına dilediğiniz desende sarabilirsiniz. Sıkı simetrik bir şekilde sarmaya dikkat edin.

Balonu tamamen iple kapladıktan sonra kalan kumaş sertleştiricisini sardığınız ipe boca ederek yedirin. Ardından kurutma işlemine geçiyoruz. Fan veya saç kurutma makinesi ile ya da dış ortamda kurumasını sağlayınız.

İpler tamamen kuruduktan sonra (açık havada yaklaşık 3 saat) balonu iğne ile patlatıyoruz. İpten avizenin uygun bir yerinden lamba takılı kablo ev duy setini takarak işlemi sonlandırıyorsunuz. Artık istediğiniz alanda bu şık aydınlatmayı kullanabilirsiniz.

Araba Lastiğinden Puf Yapımı

Evde yapılabilecek tasarımlar ve yapılışları başlıklı yazımıza araba lastiğinden puf yapımı ile devam ediyoruz.

Gerekli malzemeler

Araba lastiği

Dilediğiniz renk ve desende kumaş

Sunta MDF

Matkap

Kelepçe

Vida

Hadi yapalım

Garajda atıl bir şekilde duran araba lastiklerinden puf yapmak istemez misiniz? Birkaç malzeme ile şık bir puf yapmak elinizde. İşe lastiğin üzerindeki yuvarlak kadar sunta keserek başlayın. Kestiğiniz suntayı tekerin açık kısmına yerleştirerek matkap ile deldikten sonra vidalayın.

Dilerseniz bu tekerin kenarını kalın halat ile sararsınız, dilerseniz de şimdi anlatacağımız gibi kumaş kaplama yaparsınız. Lastiğin etrafını elyaf ile orantılı bir şekilde kapladıktan sonra dilediğiniz renk ve desendeki kumaş ile sıkı bir şekilde kaplayın. Yaptığınız lastikten pufu yatak odasında, çocuk odasında, balkonda, mutfakta hatta bahçede bile rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kolay kullanım için alt kısmına teker montajı yapabilirsiniz. Böylece dilediğiniz yere zahmetsizce taşırsınız.

Evde yapılacak hobilere devam.

Şişeden Lamba

Evde yapılabilecek tasarımlar ve yapılışları arasında şişeden lamba da bulunmaktadır. Bunun için ikinci el ürün satan yerlerden veya kullandığınız eski şişelerden yapabilirsiniz.

İdeal masa lambası boyutlarındaki bir şişeyi veya şişe sürahiyi alın. Hobi malzemeleri satan yerlerden lamba kiti alın. Şişe veya cam şişe sürahiniz ağzına uyacak mantar. Ve son olarak fişli bir AC kordonu bulmanız lazım.

Ampul girişine geçmeden önce şişenin dış kısmını hayal gücünüzde göre süsleyin. Süsleme işlemini abajur iplerinden yapabilirsiniz.

Penye İpten Dekoratif Sepet Yapımı

İşte size evde Yapılabilecek Tasarımlar ve Yapılışları hakkında iyi bir fikir daha…

Özellikle örgü yapmayı seven bayanların severek yaptığı penye ipten sepet yapımına geldi sıra:)

Sizde bu hobiyi beğeniyor ama bir türlü başlamıyorsanız bu yazımızdan sonra yapacağınıza eminiz.

Penye ipten sepet yapmak için penye ip alabileceğiniz gibi evdeki eski tişörtlerinizi de keserek yapabilirsiniz.

Malzemeler

Penye ip (boyutlarına göre ip miktarı değişir. Devamını bulma sorunu omasın derseniz en az 3 tane ip alın)

9 numara tığ

Penye ipten sepet nasıl yapılır?

Penye sepete ilk olarak çapı 3 santim olacak şekilde halka yapın. Bunu düğüm atarak yapabilirsiniz.

Halkanın etrafına en az 6 tane sık iğne yapın.

Bu işlemi yaptıktan sonra ikinci sırada her deliğe iki tane olacak şekilde 12 tane sık iğne yapın. 3. sıraya geldiğinizde yapacağınız sık iğne sayısı ise 18 olacaktır. 4. sırada penye ip ve tığ kullanarak yapacağınız sık iğne sayısı ise 24 olmalıdır.

Her sırada 6 artırma yaparak 5-6. Sırayı da yapın. 42 ilmekle tamamlayacağınız 7. Sıra ile sepetinizin tamamı bitecektir. Daha büyük bir sepet yapacaksanız tabanını 6’şar artırarak birkaç sıra daha yapabilirsiniz.

Dilediğiniz büyüklüğe gelince her sıraya birtane batın.

Halkanın etrafını fulledikten sonra başlangıç noktasına varış noktasında tabanı bitirin.

Penye sepet tabanı bittikten sonra sıra kenarlarının yapımına geliyor. Tığ ve penye ip ile sepetin tabanındaki kenar boşluklarının her birine bir sık iğne yaparak dilediğiniz yüksekliğe gelince bitirin. Bu şekilde hobi sepeti, dekoratif sepet, havlu sepeti veya kirli sepeti yapabilirsiniz.

Dilerseniz kapak yapabilir veya sepet yüzeyini dantel ve boncuklarla süsleyerek daha da şık bir penye ip sepeti yapabilirsiniz. Evde yapılabilecek tasarımlar ve yapılışları detayları paylaşmaya devam:)

Deniz Kabuklarından Tasarımlar

Sahilden topladığınız deniz kabuklarından dekoratif eşyalar yapabilirsiniz.

Neler mi?

Dilediğiniz boyutta bir ahşap çerçeveyi deniz kabukları ile süsleyerek kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız eski bir aynanın çerçevesini deniz kabukları ile kaplayarak dekoratif hale getirebilirsiniz.

Deniz kabuklarının içine mum uygulaması yaparak şık mumluklara sahip olabilirsiniz. Anahtarlık, takılar, kapı süsleri yapabilirsiniz.

Bütün bunların dışında farklı hayvan figürleri yaparak hem evinizi süsleyebilir, hem de hediye ederek dostlarınız tarafından her daim hatırlanabilirsiniz.

Hatta el beceriniz iyiyse ve bu işi severek yapıyorsanız bundan maddi kazanç bile sağlayabilirsiniz.

Taş Boyama

Evde yapılabilecek tasarımlar ve yapılışları içerisinde en eğlenceli olan diyebiliriz taş boyama için. Sahilden toplayacağınız taşlarla veya hazır alacağınız taşlarla sanat eseri değerinde boyamalar yapabilirsiniz.

Bunun için fırça, su bazlı vernik ve akrilik boya yeterli olacaktır.

Taşları sahilden topladıysanız tertemiz yıkamanız ve kurutmanız gerekmektedir. Hazır taşlarda bu işlemi yapmanıza gerek yok. Asetat kalem veya karbon kağıt ile taşın üzerine deseni çizin.

Ve ardından dilediğiniz renkleri kullanarak itinalı bir şekilde boyayın. Dilerseniz farklı taşlar kullanarak şık kombinasyonlar yapabilirsiniz. Son olarak vernikleme işlemi yaptıktan sonra dilediğiniz yerlerde dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz. dilerseniz sevdikelrinize hediye edebilirsiniz. Bu tür etkinlikleri özellikle çocuklarınızla yaparak hem el becerilerini geliştirebilir, hem de onlarla kaliteli vakit geçirebilirisniz.

Evde Uçan Balon Yapımı

Evde Helyumsuz  uçan balon nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, bunun yapımının da çok basit olduğunu bilmenizde fayda var. Çünkü  sadece sirke ve karbonat bileşiminden faydalanmanız yeterli. Daha fazla detaylı bilgi için evde uçan balon nasıl yapılır? Konulu makalemize göz atabilirsiniz.

Evde Uçan Balon Nasıl Yapılır? – Helyumsuz Uçan Balon Yapımı

 

Bu yazımızda evde yapılabilecek tasarımlar ve yapılışları hakkında bilgiler verdik. Siz de evde yaptığınız hobileri yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Galeri:

 

 

 

 

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Elif dedi ki:

    Evde yapılabilecek tasarım fikirleri için bir öneride ben vereyim. boş cam kavanozları cam boyası ile boyayıp baharat takımı, bozuk para kumbarası ya da kalemlik olarak değerlendirilebilir. Evde yapılabilen bir başka tasarım da yoğurt kovasıyla sabun kutusu yapılabilir. Ben evde bulunan yün ipleri tutkal ile yoğurt kovasına yapıştır çok güzel bir sabun kutusu yaptım.

  2. Cemile dedi ki:

    Hepsi çok güzel ama benim favorim şişeden lambalar oldu. Bunları akşam vakti bahçede yemek yerken masada görmek isterdim. Bir dekorasyon fikri de benden olsun. Küçük çakıl taşlarını renkli ojelerle boyayıp ahşap çerçevelere yapıştırabilirsiniz. Odayla uyumlu olunca harika bir görüntü oluyor. Önlerine de renkli ufak mumlardan ayarlayabilirseniz çok şık durur.

BİR YORUM YAZ