Dekorblogu
Ferah Yatak Odası İçin Püf Noktaları Galeri için tıklayın

Ferah Yatak Odası İçin Püf Noktaları

Uyku kalitesi yatak odasının ferahlığına ve görünümüne bağlıdır. Büyük ve ferah yatak odalarında daha rahat uyunduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Günümüzde ev metrekareleri küçüldüğü için yatak odaları da küçüldü. Bugün sizlere ferah yatak odası modelleri için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz. Küçük yatak odasında yapacağınız birkaç dekorasyon hilesi ile ferah yatak odası dekorasyonu yapmanız hiç de zor değil.

Bunu nasıl mı yapacağız?

İşte detaylar…

Ferah Yatak Odası İçin Püf Noktaları

Ferah yatak odası için yapacağınız ilk şey minimalizm akımını uygulamaktadır.

Neden?

Minimaliz akım olması gereken zorunlu eşyaların dışındaki eşyaları gereksiz görerek dekorasyona dahil etmez. Yani yatak odasında aksesuar, duvar dizaynı ve fazla eşyayı unutacaksınız. Minicik minicik yığınla aksesuar yerine dev boyutlarda tek aksesuar da istenilen şıklığı verebilir: Bu da yatak odasında daha ferah bir hava esirecektir. Minimalim tarz dekorasyonda az eşya temizlik işini de kolaylaştıracaktır.

Ferah yatak odası modelleri için yapılası gerekenler arasında duvar rengi de vardır. Açık renk duvar boyası özellikle küçük yatak odalarında olumlu sonuçlar vermektedir. Pastel tonlar yatak odanızı ne kadar ferah gösterirse koyu tonlarda bir o kadar sıkıcı ev boğucu bir hava yaratır. Özellikle de küçük yatak odalarında. Çok güneş alan bir yatak odasına sahipseniz çok şanslısınız. Bu yatak odasını ferah göstermek çok daha kolay olacaktır. Özellikle küçük evlerde yatak odası için ayıracağınız odayı seçerken evin en çok güneş alan odası olmasına özen gösterin.

Dar Yatak Odasının Olmazsa Olmazları

Ferah yatak odası için eşyaların boyutları da oldukça önemlidir. Yatak odasında kullanacağınız yatak bazalı, çekmeceli veya mini dolaplı olabilir. Bu hem sizi ortalığı daraltacak dolaplardan kurtaracak, hem de depolama alanı sağlayarak ferah bir ortam sunacaktır.

Yatak odası komodinlerini daha zarif ve minik modellerden seçerken geri kalan alanı büyük yatak ile doldurabilirsiniz. Bu da konfor sağlayacaktır.

Ferah bir yatak odası için kullanacağınız perdenin de önemi büyüktür. Kaba kumaşlı, koyu renkli, uzun ve sık pileli perdeler yatak odasına boğucu bir hava verecektir. Bunun yerine zarif desenli veya düz bir perde kullanabilirsiniz. Yere kadar uzanan perde yerine kısa stor perde veya düz renk zebra perde daha şık duracaktır.

Ferah yatak odası için sadece bunlar yeterli değil tabi ki. Açık renkli, az eşyalı, işlevsel mobilyalı bir yatak odası dekorasyonu yaptınız, ancak abartılı ve şıkır şıkır bir de aksesuar veya duvar dekorasyon ögesi kullandınız, işte bu hiç olmadı. Neden mi? Küçük yatak odasında göze batacak kadar hareketli olan her dekorasyon ögesi alan darlığına neden olacaktır.

Yatak odası aydınlatması özellikle küçük yatak odalarının olmazsa olmazıdır. Komodin üzeri aydınlatmalar, şık lambaderler veya asma tavanda kullanılan spotlar yatak odasını daha da ferah ve aydınlık gösterecektir.

Bakınız: 2019 Yatak Odası Dekorasyon Trendleri

Ferah Yatak Odası Örnekleri

Ferah yatak odaları için olmazsa olmazlar arasında alçak mobilyalar da bulunmaktadır. Özellikle şeffaf renklerde mobilyalar oda içindeki ışığın daha doğru yayılmasını sağlayacağı için daha aydınlık bir görünüm sunacaktır. Şeffaf mobilyalar ile birlikte kullanacağınız diğer dekorasyon ögeleri de açık renklerden oluşmalıdır.

Dar yatak odaları için kullanacağınız dolaplar ise kesinlikle köşeli olmalıdır. Oval dolapların her zaman daha çok yer kapladığını unutmayın.

Tablo tavan uygulaması yapın. Son dönemlerde trend olan tablo tavan ile yatak odanıza beşinci boyut katmış olacaksınız. Eğer ev sahibi iseniz bir an bile düşünmeden tablo tavan yaptırmalısınız. Sonuç sizi inanılmaz derecede mutlu edecektir.

Galeri

 

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ