Dekorblogu
Geri Dönüşüm Ürünleri İle Evinizde Yapabileceğiniz Dekoratif Tasarımlar Galeri için tıklayın

Geri Dönüşüm Ürünleri İle Evinizde Yapabileceğiniz Dekoratif Tasarımlar

28 Mayıs 2019

Dekoratif tasarım geri dönüşüm ürünleri ile mümkündür. Yapılan araştırmalar doğrultusunda her yıl milyonlarca atık ürün çöpe atılıyor. Birçok kişinin hiç bakmadan işe yarar mı, yaramaz mı diye atılan ürünler çöplerde ziyan oluyor. Birçok farklı dekoratif ve modern tasarım ürünü atık eşyalardan yapılabilir. Dünyada ve ülkemizde bunun birçok örneği mevcut. Evinizde işe yaramayan atık ürünleri önce kontrol ederek bir tasarıma dönüşebilir mi bakmalıyız. Çocuklarımız ve aile bireyleri ile hem eğlenceli vakit geçirmenize aynı zamanda yaratıcılık ve yeteneklerinizi ortaya çıkaran güzel bir aktivite olabilir. Evde kullanılmayan birçok eşya zaman içinde yıpranır ve çöpe atılır. Bu atık ürünleri bir kaç dokunuşla esrarengiz bir görüntüye kavuşturmak sizin elinizde.

Evdeki Cam Kavanozlara Teraryum Yapımı

Evde işe yaramayan onlarca cam ürünü her yıl çöpe atıldığını söyleyebiliriz. Cam kavanoz, cam salatalık kaseleri veya cam içi boş kullanılmayan ürünleri çöpe atmak yerine yeni trend olan ve çok şık bir dekor ürünü olarak evinizde yer alacak teraryum yapabilirsiniz. Cam kavanoz veya diğer cam ürünlerinize çiçekçilerden skulent bitkisi veya kaktüs alarak işe başlayabilirsiniz. Kavanoz içerisine toprak koyup üstüne aldığınız bitkiyi ekerek, diğer alanlarada evinizde kırılmış toka süsü olan kuzu veya farklı türde minik objeler ile süsleyerek tasarımı tamamlayabilirsiniz. Bakımı oldukça kolay olan minik kaktüs bitkilerini 15 günde birçok az sulama yaparak büyümesini sağlayabilirsiniz. Evinizde çok şık bir dekoratif ürün olarak cam kavanoz ve cam ürünleri atmak yerine bu ürün yapılabilir.

Lastikle Harikalar Yaratın

Arabalarımız için kullanılan lastikler zamanla yıpranır, yırtılır veya cam girmesi sonucu kesilebilir. Bu durumlarda lastikleri atmak yerine birçok farklı tasarım yapılabilir. Örneğin; evinizde sehpa yapabileceğiniz bir üründür lastik. Boya alarak evinizin dekoruna uygun boyama yapması sonucu üzerine ister ahşap bir tahta isterseniz kalın bir cam koyarak sehpa yapabilirsiniz. Oldukça kolay ve pratik kullanım sağlayan lastik sehpayı sıkılınca farklı renge boyayıp odaya değişimi katabilirsiniz. Doğaya oldukça zarar veren ve çözümü asla mümkün olmayan lastikler ile harikalar yaratıp tasarım ürünler yapın.

Tenekelerden Kaşıklık Yaparak Fark Yaratın

Evinizde her gün mutlaka biten salça kutusu veya konserve gibi teneke ürünleri atıyorsunuzdur. Teneke ürünleri doğaya çok önemli zararları bulunuyor. Bu atıkları atmak yerine boyayarak ve birleştirerek çok şık bir kaşıklık yapabilirsiniz. Oldukça mutfaklarda yakışan bir dekoratif tasarım olan tenekeden kaşıklık modeli boş teneke kutularını boyama yaparak yapıştırıcı ile birleştirme sonucu kaşıklık haline getirebilirsiniz.

Şişe Mantarları İle Şık Obje Tasarımı

Her evde bulunan ve sürekli atılan şişe mantarları çok şık bir objeye dönüşümünü sağlayarak duvara veya masa üstüne şık dekoratif ürünler yapabilirsiniz. Doğaya zarar vermek yerine evde sadece bir saatinizi alacak keyifli zamanlar yaratın. Çok şık bir tasarıma dönüşen şişe mantarları biriktirerek hepsini birleştirip ister boyayın ya da ahşap rengiyle şık bir görüntü yakalayın. Evinizin her köşesinde böyle tasarımlara ihtiyaç vardır.

Işık Saçan Modern Şişeler

İş yerinizde evinizde cam şişe sürekli atılıyor. Milyonlarca cam şişe her yıl atık olarak doğaya zarar veriyor. Bu şişeleri atmak yerine geri dönüşüm odaklı çalışma yapabilirsiniz. Çok şık evinizde iş yerinde ve tüm mekânlarınıza değer katacak bir görüntü elde edilebilir. Şişelerin içine Led ışıklar koyarak lamba yerine loş ışıkta sevdikleriniz ile vakit geçirmenizi sağlar. Şişelerin dizaynı ve modelleri evinize adeta çok güzel bir ambiyans katacak. Dolap üstünde dekoratif olarak da kullanılan şişeler ile fark yaratan tasarımlar elde ederek şık bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Kâğıt Rulo Kartonlar İle Duvar Dekorasyonu

Ev dekorasyonu için binlerce lira harcayan aileler eve gelen dekorasyon ürünlerinin içeriğini gördüğü zaman hepsi aynı fikirde olarak çok basit, çok kolay gibi cümleler kurar. Aslında genel olarak duvarda kullanılan dekoratif ürünler hep aynı mantıkla yapılıyor. Karton, ahşap gibi ürünlerin üzerine resim yapılması gibi. Evinizde sürekli biten yuvarlak rulo karton kâğıtları dekoratif ürünler haline getirebilirsiniz. Çok şık ve tasarım duracak duvarınıza yeni bir trend sağlayacak bu çalışma oldukça kolay ve aile bireyleri ile eğlenceli vakit geçirmenize fayda sağlıyor. Rulo küçük veya büyük kartonları boyayarak yapıştırma yardımı ile birleştirip üzerlerine renkli resimler koyarak duvarda farklı bir tasarım elde edebilirsiniz. Evinize gelen ket misafirin ilk dikkatini çekecek olan bu çalışmayı ben yaptım dememin keyfini yaşayın.

Plastik Şişeler İle Makyaj Kutusu

Kadınların en vazgeçilmez parçası olan makyaj eşyalarını düzenlemek için artık pahalı ürünler almanıza gerek kalmadı. Çok yüksek rakamlara satın alınan kutuları evde kendiniz çok kısa sürede yapabilirsiniz. Keyifli ve kolay olan bu tasarım evde olan boş atılacak olan şişelerden yapılıyor. Bu şişeleri atıp doğaya zarar vermek yerine makyaj ürünleri ve makyaj fırçaları için düzenleme yapabilirsiniz. Boş şişeleri keserek isterseniz dışını oje ile boyama yaparak veya şeffaf kullanarak içine makyaj fırçası, makyaj ürünleri ve krem gibi birçok ürünü muhafaza etmekte kullanabilirsiniz. Çok şık ve etkili olan bu tasarım hiç bir masrafı olmadan sahip olabilirsiniz. Banyoda veya odanıza koyarak yaptığınız dekoratif çalışmayı arkadaşlarınıza gösterebilir ve onları da teşvik edebilirsiniz.

Eski Kotlara Veda Yepyeni Çantalar Dolaba

Özellikle kadınlar her yıl birçok çeşit ve renkte kot satın alıyor. Eski kot pantolon ürünleri de çöpe gidiyor. Her gün binlerce kot pantolon veya kot ürünü çöpe atılıyor. Bu ürünleri çöpe atmak yerine çok şık ve trend olan aynı zamanda tüm giyim parçalarıyla adeta bir kombin olan kot çanta yapabilirsiniz. Çok kolay ve basit bir çalışma olarak biliniyor. Yırtılmış, yıpranmış kot pantolon veya kot ürünlerini atmak yerine istenilen ebatlarda keserek küçük veya büyük koy çanta elde edebilirsiniz. Kenarlarını dikerek üzerine bir fermuar satın alıp onu da ekleyerek ve kalan kot parçaları ile askı yaparak kot çanta yapabilirsiniz. Çok şık ve bit çok mağazada bu tarz ürünlerin çok yüksek rakamlara satıldığı ürünü siz hiç para ödemeden kısa sürede sahip olabilirsiniz. Üzerini ister sade boş olarak kullanın, ister bir nakış ürünü yapıştırıp kullanabilirsiniz.

Kutu Şişelerden Kurabiye Kalıbına Dönüşüm

Her gün en çok atılan ürünlerin başında gelen kutu ürünleri çok farklı tasarımlar elde edebilirsiniz. Doğum günleri ve özel günlerde kadınlar kurabiye kalıbı arar. Genellikle marketlerde çok pahalı olan kurabiye kalıplarına arada bir kullanmak için çok para vermeye gerek olmaz. Hem doğaya zarar vermeden ve aynı zamanda kurabiye kalıplarına para ödemeden sadece bir kaç dakikanızı ayırarak sahip olmamız mümkün. Evinizde atmanıza gerek kalmadan kutu cola şişelerini makas yardımı ile keserek vermek istediğiniz şekle getirip yapıştırma işlemi yaparak kurabiye kalıbı yapabilirsiniz. İster yuvarlak, yıldız, kalp bir çok figüre para ödemeden kendi el emeğiniz ile elde edebilirsiniz. En tatlı ve şık kurabiyeler için kutu şişeleri kullanmak yeterli olacaktır.

Yumurta Kutuları İle Eşsiz Çerçeve Yapımı

Hepimizin her gün mutlaka yediği ve kutularını atarak doğaya zarar verdiği yumurta kutuları ile birçok alanda dekoratif ürün elde etmek mümkün. Öncelikle evinize uygun tasarımlar üretmek sizin için ayrı bir keyif olacak. Hem eğlenceli vakit geçirmenize aynı zamanda yaratıcılık ve yeteneklerinizi ortaya çıkaran güzel bir aktivite olacak bu çalışma için yumurta kutusundaki bölmeleri keserek işe başlayabilirsiniz. Bu kesilen yerleri gül şeklini vermeniz oldukça kolay ve basit bir işlem olarak yapılıyor. Sade çerçeveleri biraz tasarım ve dekoratif görüntüye sokmak için en güzel yöntem diyebiliriz. Şık ve estetik bir görünüm elde etmek için çerçevenin tüm etrafına bu günleri ister boyama yaparak veya sade haliyle yapıştırma işlemi yapabilirsiniz. Çerçeveleriniz artık çok daha şık ve estetik duracak. Bu ürünü ayrıca arkadaşlarınıza hediye olarak da yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız bu çalışma herkes tarafından çok beğenilecek.

Karton Kutular İle Havluluk Tasarımı

Ev eşyaları alındığında veya evinize bir ürün aldığınız zaman büyük kocaman karton kutularla gelir. Bu karton kutuları atmak yerine evinizin bir köşesinde her zaman kullanılan bir havluluk ambalajı yapabilirsiniz. Çok şık bir görüntü sağlayarak havlularınızı buraya koyarak bir dolap kullanımı elde edebilirsiniz. Karton kutuların etrafını kullanılmayan yine eski kumaş parçaları ile yapıştırma işlemi yaparak kapayın. İşte bu kadar basit artık havlularınız için dekoratif dolabınız hazır.

Eski Kutulardan Bölmeli Bitki Çayı Kutusu

Kullanılmayan birçok yuvarlak veya kutu kap mevcut. Kapaklı veya kapaksız bu kutuları şık bir bölmeli bitki çayı kutusu yapabilirsiniz. Bitki çayı içmeyi seviyorsanız sürekli çeşitlerini aramak yerine elinizin altında bir düzen oluşturmak mümkün. Eski kutuları boyayıp içine karton ürünlerde bölme yaparak bitki çaylarını çeşitlerine göre ayırıp bitki çayı kutusu tasarlayarak elde edebilirsiniz. Hem mutfağınıza uyumlu bir renge boyayarak modern bir uyumlu görünüm elde edin. Ayrıca bitki çayı içmek istediğinizde sürekli ayrı ayrı kaplarda aramak yerine hepsini aynı anda bölmeli kutuda bularak zaman kazanmış olun. Doğaya zarar vermek yerine evde tasarım ürünler yapın.

Eski Ahşap Sepette Tasarım Avize

Hepimizin evinde eski atılacak kenarı kırılmış veya kullanılmayan ahşap sepet veya ahşap ürünler mutlaka vardır. Bu ürünleri atmak yerine odanıza şık ve estetiğe sahip bir avize görüntüsü elde edebilirsiniz. Ahşap avizeler son yılların trendi olarak oldukça çok tercih edilen ürünler. Çok fazla paralar ödemek yerine eski avizenin üzerine yapıştırma yardımı ile ahşap ekleyerek avize tasarımını yapmış olursunuz. Masrafsız ve atık ürünlerden elde edilen bu tasarım avize eve gelen tüm konukları hayran bırakacak.

Konserve Kutulardan Kalemlik Yapımı

Konserve kutular doğada çözülmesi zor olan ve doğaya çok zarar veren ürünler. Bu ürünleri atmak yerine evinizde mutlaka her bireyin ihtiyacı olan şık bir kalemlik haline getirebilirsiniz. Oldukça çok seveceğiniz bu çalışmayı çocuğunuzun odası içinde hediye olarak yapabilirsiniz. Boş konserve kutularını ister boyayın, ister yapıştırma işlemi ile evde yine kullanmadığınız renkli veya otantik kumaşlar ile kaplayın. İçine kalemleri koyarak tasarımı bitirebilirsiniz. Evinize modern bir ürün katacak bu kalemlik ile şık bir görüntü yakalayın.

Evdeki Rende Artık Takı Askısı

Evinizde atılmayı bekleyen eski rende ürünlerini atmanıza gerek yok. Kadınların her gün dışarı çıkarken saatlerce küpe çeşitlerini aradığını biliyoruz. Çok şık bir takı asma kutusuna her kadının mutlaka ihtiyacı vardır. Yüksek paralar ödeyerek satın almak yerine kendiniz evde kullanılmayan rende kutusunu atmadan ister oje veya sprey boya ile boyama işlemi yapılarak odanıza uygun bir takı asma kutusu tasarımı yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızın bile görür görmez çok farkı nerden aldın diyeceği tasarım ücretsiz ve masrafsız sadece bir kaç dakika vaktinizi ayırarak yapabilmek mümkün. Çok şık ve etkili bu ürün uzun süre size küpelerinizi kolay bulma imkânı sağlamakta.

Kapaklardan Bardak Altlığı Tasarımı

Evinizde içip atılan şişeler ve kapakları birçok farklı tasarım ürüne kavuşmanızı sağlar. Şişelerden birçok ürün yapılabilir. Peki, kapaklar şişe kapaklarını biriktirerek bardak altlığı yapmak ister misiniz? Oldukça basit ve kolay olan bu çalışmayı çok seveceksiniz. Evde olan şişe kapaklarını istediğiniz renge boyama işlemi yapılarak birleştirip istenilen büyüklükte bardak altlığı yapabilirsiniz. Evinize mutfağınıza uygun kendi tasarımınız olan bu ürünü arkadaşlarınıza çay, içecek veya kahve ikram ederken benim tasarımım diye hava atabilirsiniz. Çok sıra dışı ve farklı bir tasarım olarak dikkat çekecek.

 Eski Fincan Artık Şık Bir Mumluk

Eskiyen ve kullanmadığınız fincanlarınızı atmayın. Çok şık Mumluk tasarımı yapabilirsiniz. Her evin ihtiyacı olan mumluk ürünleri çok tercih edilen ve dışarıda oldukça pahalı olan ürünler. Bu ürünlere çok para vererek sahip olmak yerine evinizde daha güzelini para vermeden yapabilirsiniz. Kullanılmayan atmak istenilen eski fincanlarınızı ister o haliyle veya boyama işlemi ile değişim yaratarak mumluk yapmak için fincanın içine mum fitilini yerleştirip kısık ateşte mumları eritip fincan içine döküp mumluk tasarımı tamamlayabilirsiniz. Fitil içine mumluk ipini koymanız yeterli olacaktır. Böylece evinizde şık bir mumluğunuz oldu.

Plastik Kaplar Artık Dolap Düzenleyicisi

Evlerde her gün sürekli atılan yoğurt kaplarını çekmece düzenleyici yapabilirsiniz. Çok şık ve estetik bir görünüm elde etmek için eski atmak üzere olduğunuz plastik kare veya oval kapları boyama işlemi veya evinizde eski olan kumaş parçaları ile kaplanmış hale getirerek çekmece içlerine koyup ister çorap veya iç çamaşırı veya diğer ürünlerinizi katlayıp koyabilirsiniz. Çok şık bir tasarım olacak bu dekoratif ürün herkes tarafından çok beğenilecek. Birçok markanın satmış olduğu çekmece düzenleme ürünü olarak para ödeyip almak yerine kendiniz evde bir kaç dakika vaktinizi ayırarak yapabilirsiniz. Oldukça keyifli ve kolay bu çalışmayı mutfak dolapları içine de yapabilmek mümkün.

Eski Kazaklar Artık Şık Bir Minder

Birçok mağazada görünce çok renkli ve şık minderleri koltuk üstüne veya yere koymak için almak isteriz. Çok pahalı olan bu minderleri evinizde kendiniz çok az zamanda yapabilirsiniz. Aile bireyleri ile hem eğlenceli vakit geçirmenize aynı zamanda yaratıcılık çalışması olarak bir aktivite olarak yapılabilir. Çok şık bir görüntüye sahip olacak bu ürün için eski rengârenk kullanılmayan Kazaklar yeterli olacaktır. Eski kazakları dikim işlemi yapılarak birleştirip içine yumuşak dolgu malzemesi ile doldurup kapatarak şık tasarım rengârenk bir yastık elde edebilirsiniz. İster koltuk üstüne, balkona veya yere koyup çok rahat konforlu bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Sebze Kasasının Koltuğa Dönüşüm Hali

Yazlıkta veya bahçede koltuğa ihtiyacınız varsa bu çalışma tam size göre. Yaz sezonu açılmasıyla birlikte herkes yazlıkta ve balkonda değişim yapmaya başladı. Biraz ustalık isteyen ama oldukça keyifli sonuçları muhteşem bir dekoratif tasarım ürününe kavuşma hali sizi daha çok etkileyecek. Şık bir tasarım bahçe koltuğu elde etmek oldukça masrafsız sebze kasalarını birleştirip bir iki marangozluk işlemi ile tasarım bir koltuğa sahip olabilirsiniz. Oldukça pahalı olan bu ahşap koktuk modeli şık ve dekoratif bir ürün olarak evinizde yer alacak. İster boyama yaparak rengârenk yapım veya ahşap sade olarak kullanın. Çok etkileyici ve görenleri şaşkına çeviren bir tasarım olarak dikkat çekecek.

[su_note note_color=”#0a0a08″ text_color=”#ffffff” radius=”7″]FOTO GALERİ [/su_note]

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ