Dekorblogu
Karanlık banyolar için aydınlık fikirler

Karanlık banyolar için aydınlık fikirler

20 Ocak 2023

Karanlık banyo nasıl aydınlatılır? Karanlık banyolar için dekorasyon önerilerimiz var. Penceresi olmayan karanlık bir banyoyu, daha aydınlık bir mekana çevirmek istiyorsanız, işe nereden ve nasıl başlayacağınızı bu yazıdan öğrenin.

KARANLIK BANYO İÇİN AYDINLATMA

Az ya da hiç ışık almayan bir banyoyu düzenlemek, daha aydınlık kılmak ilk bakışta zor gelebilir. Ancak akılcı hileler ve çözümler ile banyonuza ekstra doğal ya da suni ışık taşıyabilirsiniz. Bunun için güneş tünellerinden, uygun fiyatlı ayna ve aydınlatmalara kadar birçok seçenek bulunuyor. Mesela gömme spotlar doğal ışığa sahip olmayan bir banyoda rahatlatıcı bir ortam yaratabilir.

Banyo dolabı modelleri
Kraal dolap, Crate@Barrel.

BANYODA DOĞAL TONLAR KULLANIN

Duvar ve vitrifiyelerin bembeyaz olduğu bir mekanda doğal ahşap tonlarda banyo mobilyalarını tercih edebilirsiniz. Metal rengi armatür ve kulplarla da bu görünümü tamamlayabilirsiniz. Böylece ışık almayan banyonuzda daha doğal ve daha aydınlık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

BEYAZ RENK ETKİLİ OLUR

Odadaki mevcut ışığı en üst düzeye çıkarmak için yardımcı olur. Bu sebeple beyaz karanlık alanlar için doğru bir seçimdir.

Banyo aydınlatma örnekleri
Güneş tüneli, Velux. velux.com.tr

GÜN IŞIĞI İÇERİDE OLSUN

Eğer çatı katında veya müstakil bir evde oturuyorsanız güneş tünelleri doğal ışığı banyonuza taşımanın kolay bir yolu olabilir. Tavana açılan halka şeklindeki bu tüneller gün ışığının mekana girip dağılımını sağlıyor. Ürünün eğimli ve düz çatılar için farklı modelleri bulunuyor. Çatı arasındaki mesafeye göre iki farklı tünel seçeneği var; esnek veya sert yansıtıcılı tünel.

Karanlık banyolar için çözüm
Sodersvik ledli dolap aydınlatması, Ikea.

ÇOKLU AYDINLANIN

Led aydınlatmalar ile daha aydınlık bir banyo ortamı yaratabilirsiniz. Bunun için çoklu led aydınlatmalar kullanabilirsiniz.

AYDINLIK BİR BANYO İÇİN DOLAPLAR NASIL OLMALI?

Dolaplar hem şık bir ortam yaratmak hem de yeterli ışık sağlamak amacıyla bol aynalı ve açık renkte olan sistemlere başvurabilirsiniz. Ayrıca aynalar ışıklı olursa banyonun karanlık havasından kurtulabilirsiniz. Kazanacağınız ekstra depolama alanları da bonusunuz olur.

Banyo aydınlatma
Gunnern dolap, Ikea.

KÜÇÜK BANYONUZ IŞILDASIN!

Bir ortamı aydınlatmanın tek kuralı var, ışığın yayılmasını sağlamak. Işık fotonlarının banyonuzu ışıldatmasını istiyorsanız, birkaç altın kuralı takip ederek hedefe ulaşabilirsiniz.

Duvarlar açık, yerler koyu renk olsun

Işığı en çok yayan renkler açık tonlardır, tonlar koyulaştıkça ışığı yutma seviyeleri artar. Bu sebeple banyo duvarlarınızı açık renk seramikler kullanarak döşemelisiniz. Zeminde de koyu renk seramikleri tercih ederek, ışığın duvarlarda daha çok yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Aynaları büyütün

Aynalar hem mekânı geniş gösterecek, hem de kullandığınız aydınlatmaların etkisini ikiye katlayacaktır. İdeal olan, lavabo ölçünüz ile ayna genişliğinizin aynı olmasıdır. Arkası led şerit ile aydınlatılmış aynaları tercih ederseniz banyonuz daha derin ve geniş algılanacaktır

Doğru aydınlatma

Aydınlatmanızı seçerken iki noktaya dikkat etmeniz gerekiyor; rengine ve gücüne. Aydınlık bir banyo alanı için ışık rengi 3000K olan ampulleri tercih etmelisiniz. Ampulünüzün gücünü hesaplarken metre kare başına 12 W ampul koymalısınız. 4 metre karelik bir banyonuz varsa 3 adet 15W’lık ampul yerleştirmeniz gerekecektir. Bu detayı 2 ampul tavan armatürüne, 1 ampul ayna üzeri apliğe olarak bölerek kullanabilirsiniz. Ne kadar çok aydınlatma alternatifi yaratırsanız o kadar keyifli bir banyo oluşturabilirsiniz.

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ