Dekorblogu
Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Fikirleri

07 Ekim 2020

Ev dekorasyonunun en zor aynı küçük alanları dekore etmektir. Küçük metrekareli alanların başında banyo gelmektedir. Küçük alanlar doğru şekilde dekore edildiği zaman hem şık, hem de ferah olmaktadır. Bu tezi doğrulamak için sizlere küçük banyolar için dekorasyon fikirleri paylaşacağız.

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?

Banyoda konumu ve boyutu en önemli eşyaların başında duşakabin, küvet ve banyo lavabo dolabı gelmektedir.

Gelin şimdi birlikte küçük banyolara küvet nasıl olmalı?

Küçük banyo lavabo dolabı nasıl belirlenmeli?

Küçük banyolara duşakabin neye göre konumlandırılmalı? Gibi soruların cevabını görelim.

Küçük banyo doğru şekilde dekore edilmediği zaman fazlasıyla can sıkar. Çünkü karmaşık bir görünüm hiç de hoş olmaz. Oysaki küçük banyoda modern ve şık bir şekilde dekore edilebilir.

2020 banyo dekorasyon ögeleri işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Evlerimizde metrekarelerin küçülmesi ünlü markaları minimal boyutlarda işlevsel dekorasyon ögeleri yapmaya itmiştir. Bu da modern bir dizayn yapmanın en pratik yoludur.

Küçük banyo nasıl dekore edilir sorusunun cevabını mı arıyorsunuz? Bunun için size ilk önerimiz şu: Yapı mağazasına gittiğinizde lavabo dolabından banyo aksesuarına kadar hemen hemen her şeyi fonksiyonel modellerden seçmelisiniz. Banyo aksesuarı diyorum, evet, küçük banyo modelleri için banyo aksesuarları bile artık günümüzde en az iki şekilde kullanılıyor.

Örneğin; küçük banyo için ayna modeli kesinlikle üç boyutlu olmalıdır. Bu şekilde banyonuz tahmin edemeyeceğiniz bir derinlik kazanacaktır. Dolaplı ayna kullanımı ise ikinci alternatiftir. Böylece banyonuza derinlik kazandırmanın yanında depolama alanı da kazandırmış olursunuz.

Küçük banyolar için duvar kağıdı seçimi de dekorasyonunuzu modern bir hale getirmede etkendir. 3 boyutlu duvar kağıdı modelleri de banyoyu olduğundan daha geniş göstermenin yollarından biridir. Banyo duvar kağıdı alırken sıcağa, neme ve suya dayanıklı modellerden seçmeyi sakın unutmayın:)

Küçük banyo dolabı banyoyu derli toplu gösteren en önemli etkendir. Küçük alanlarda şık ve dekoratif depolama alanları hareket alanınızı genişletmenin en pratik yoludur. Küçük banyolar için dekorasyon fikirleri arasında banyo dolapları konumlandırılmaları da vardır. Banyo dolapları kör noktalara, klozet üstü gibi ayak altı olmayan yerlere konumlandırılabilir. Duvara monte dolaplar dışında kör noktalara konumlandırabileceğiniz üçgen köşe dolapları da kullanabilirsiniz.

Küçük banyolar için dekorasyon fikirleri vermeye devam ediyoruz. Gelelim küçük banyo lavabolarına, küçük banyo lavaboları kesinlikle dolaplı olmalıdır. Dolaplı modeller lavabo yeri için uygun değilse altı boru gibi olan lavabo modellerinden de seçebilirsiniz. Günümüzde dar alanlar bile depolama alanı olarak kullanılmaktadır.

Depolama alanına bir diğer alternatif önerimiz de dekoratif duvar rafıdır. Küçük banyoların birçoğu dolap konumlandırılmayacak kadar küçüktür. Bunun için dekoratif raf modelleri kullanabilirsiniz.

Küçük Banyo Dizaynları Püf Noktaları

Gelelim duşakabineee:) küçük banyo için duşakabin seçenekleri oldukça fazladır. Bu durumda en çok kullanılan modeller köşe cam duşakabin modelidir. Modern banyo dekorasyonu için köşe cam duşakabin modeli ilk düşüneceğiniz model olmalıdır. Böylece banyoya daha çok alan kazandırmış olacaksınız. Böyle bir duşakabinin bir yanına klozet, diğer yanına da banyo lavabosu konumlandırarak ferah bir ortam sağlamış olursunuz.

Bakınız: Duravit ile Minimal Mutfak ve Banyolar

Küçük banyolar için dekorasyon fikirleri olarak kullanacağınız cam köşe duşakabin modellerine ekstra bir sabunluk alan darlığı yapacaktır. Bunun yerine daha modern, daha kullanışlı ve daha da şık bir görünüm yakalamış olursunuz.

Banyo duvar nişleri depolama alanı olarak da kullanılabilir. Banyonuz dekoratif duvar rafı ve banyo dolabı için uygun değilse duvar nişini kesinlikle düşünmelisiniz. Duvar nişi, niş içi aydınlatmaları ile banyonuza hayranlık uyandıracak bir görünüm kazandıracaktır.

Küçük banyo küveti ise küçük banyo dekorasyonunda size ekstra alan kazandıracak dekorasyon ögeleri arasındadır. Ünlü markalar günümüzde oldukça şık küçük banyo küvetleri üretmektedir. Küçük banyo küvet modelleri arasında üçgen küvet modelini köşeye konumlandırabilirsiniz. Klasik dikdörtgen küvet modeli de köşe kullanımına uygundur.

Banyo dekorasyon rengine uyumlu küvet modeli arıyorsanız renkli banyo küvetleri tam sizin banyonuza göre diyebiliriz. Renkli küvet modeli seçerken ferahlık açısından pudra, bej, sarı gibi açık renk küvet modellerini seçmenizi öneriyoruz.

Açık renk banyo dekorasyonlarında ise odak noktası olarak koyu renk banyo küveti de tercih edilebilir. Buna dekorasyon renginize göre siz karar vermelisiniz.

Bakınız: Sarı banyo dekorasyonu

Aydınlatma bütün küçük mekanlarda olduğu gibi küçük banyo dekorasyonlarında da önemlidir. Sadece tavan aydınlatması yetersiz kalacağı için dolap içi ve niş aydınlatmaları da kullanılmalıdır. Dolap üzeri led aydınlatmada bir diğer aydınlatma seçeneğidir.

Daha fazla banyo dekorasyonu için ziyaret edebilirsiniz.

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. ümran alev dedi ki:

    Günümüzde yaşanılan evlerin metrekareleri küçük olduğundan alanları çok etkili kullanmak gerekiyor. Özellikle banyolarda lavabo altı, duşakabin üst tarafı, çamaşır makinesi üstü gibi alanlar depolama alanı olarak kullanılmalı. Sitemizde yer alan uygulama örneklerine bakarak siz de ipuçları alabilir ve banyonuzu keyifle dekore edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ