Dekorblogu
Küçük Evler İçin Koltuk Takımları Galeri için tıklayın

Küçük Evler İçin Koltuk Takımları

13 Mayıs 2019

Küçük evler için koltuk takımları dar yapılı, genel olarak da 15 metrekareden daha küçük salonlara sahip evler için son derece önemlidir. Küçük boy koltuk takımları özelikle minimal vasıfta ise evde daha fazla boş alan meydana getireceği için daha kaliteli ve konforlu kullanım sunar. Zira küçük evlerde devasa boyutta gösterişli takımları ortamı daraltacağı için hem şık durmayacak, hem de ortamı daraltacaktır.

Küçük evlerde dekorasyonun en önemli noktası minimal boyutlara sahip koltuk takımı ve bu takımları yerleştirmek olduğu için bu konuyu sizler için araştırdık. İşte ayrıntılar…

Eğer minimalist yaşam tarzını benimseyen kişilerden birisiyseniz modern minimal koltuklar size hitap ediyor diyebiliriz. Eğer odanız 15 metrekarenin altında ise ve dar oturma odası nasıl döşenir bilmiyorsanız modern minimal koltuk takımlarını tercih edebilirsiniz.

Küçük Evler İçin Koltuk Takımları – Modern Minimal Koltuklar

Modern minimal koltuk takımlarını dar odalarınızda rahatlıkla dizany edebilmeniz mümkün.

Yaşam alanlarının olmazsa olmazı olan koltuk takımları, misafir ağırladığımız, günün yorgunluğunu attığımız, arkaya yaslanılarak TV izlediğimiz alanlardır. Koltuk takımları, özellikle küçük evlerde gerek yerleşim, gerek boyut bakımından son derece önemlidir. Çünkü hali hazırda kısıtlı olan alan büyük koltuklarla daraltılırsa ortam sıkıcı ve düzensiz bir hal alacaktır. Bu nedenle boyutlarına göre yeteri kadar konfor sunan modern minimal koltuk takımları tercih edilmelidir.

Modern minimal şekilde yapılmış ikili bir gri koltuk

Eğer koltuk takımı değil de tek bir koltuk düşünüyorsanız yukarıdaki gibi ikili bir koltuğu odanın sizin için en uygun olacak bir noktasına yerleştirebilirsiniz. Eğer tercihiniz koltuk takımından yana ise aynı koltuğun yanı veya farklı renk kombinlerini kullanarak da dekorasyon alanı oluştabilirsiniz.

Ünlü markalar müşteri memnuniyetini sağlayacak özelliklere sahip minimal boyutlarda oldukça şık ve konforlu ürünler üretmektedir.

Eğer ben modernlik yerine biraz daha nostalji seviyorum, diyorsanız retro koltuklardan da dekorasyon oluşturabilir ve kendi tasarımları oluşturabilirsiniz. Minimalist retro koltuk ve dekorasyon fikri hakkında da aşağıdaki görsel size fikir verebilir.

Minimalist retro koltuk ve dekorasyon objeleri

Minimalist retro koltuk ve dekorasyon objeleri

Peki;

Küçük evler için koltuk takımları hangi özelliklere sahip olmalı?

Dar yaşam alanlarında en ideal koltuk takımları alandan tasarruf etmenizi sağlayan koltuk takımı modelleridir.

Günümüzde evlerin giderek küçülmesi, insanların müstakil evlerinden artık apartman dairelerine taşındığı, gitgide apartmanların dairelerinin de küçülmesi nedeni ile küçük evlerin dekorasyonu hakkında makalelerimizi sıklaştırmış durumdayız. Bu nedenle küçük ev dekorasyonu hakkında aşağıdaki makalelerimizi de inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

[related_article id=”591″]

[related_article id=”624″]

Aşırı pofuduk tasarımlara sahip modellerden, yuvarlak kol detayları olan koltuk takımlarından mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız. Çünkü bu modeller çok yer kaplayarak hareket alanınızı kısıtlayacaktır.

Gelin şimdi

Küçük Oturma Odası Nasıl Döşenir Birlikte Bakalım

Küçük oturma odası dekore ederken ilk yapacağınız işlem odanın boyutlarını ölmek olmalıdır. Bu ölçümden sonra yerleştirilecek koltuk takımının kaplayacağı sınır belli edilerek bu yönde koltuk modelleri incelenmelidir.

Küçük oturma odası dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli kriter ise koltuk derinliğidir. Sırt kısmında yastık olmayan, 60-70 santimlik oturma alanına sahip olan, ince sırt kısımlı koltuk takımları, küçük oturuma odaları için son derece uyumludur.

Görseldeki koltuk takımı özel ve şık ayak tasarımı ile zarif bir görünüm sunmaktadır. Minimal boyutları ile ortamın ferahlığını korurken, geniş oturma alanı ile de konfor sunmaktadır. Kaba bir görünüm sunan sandığa sahip olmaması depolama alanı yokluğu nedeni ile kullanıcılarını üzebilir, ancak modern görünümü ve sunduğu konfor bu detayı fark ettirmeyecektir bile.

Küçük Evler ve Salonlar İçin Köşe Takımları

Küçük evler için koltuk takımları arasında köşe koltuk modelleri belki de en çok tercih edilebineya koltuk takımları için köşe takımı da düşünebliirsiniz.  için koltuk takımları seçimi yaparken köşe takımları alternatifini unutmamak lazım. Son zamanlarda küçük alanlarda en çok kullanılan L koltuk modelleri minimalist dizaynları modern bir görünüme kavuşturan en büyük detaydır. L koltuk modellerinin tercih edilme nedenleri arasında istenildiğinde büyütülebilen modüllere sahip olmasıdır. Siz de küçük yaşam alanlarınızda odak noktasına dönüştürebileceğiniz L koltuk modellerini tercih edebilirsiniz.

Vivense Köşe Koltuk Takımı

Küçük evlerde orta kısımda çok alan bırakmak için koltukları duvar kenarlarına yaslamak gerekir. Geçmişte küçük odalar için duvara monte edilen sedir tarzı koltuk modelleri mevcuttu. Bu koltuk takımları duvar deformasyonu nedeni ile özellikle kiracılar tarafından çok fazla tercih edilmedi. Geçtiğimiz sezonda ünlü markalar duvara monte edilen ancak duvarı zedelemeyen koltuk takımları tasarlayarak bu boşluğu doldurdu. Duvara monte koltuk takımları özellikle küçük ve dar yaşam alanlarında fazlasıyla tercih edilmektedir. Siz de dar ve küçük bir oturma odası dekore edecekseniz sedir tarzı duvara monteli koltuk takımı tercih edebilirsiniz.

Küçük evler için koltuk takımları renkleri de önemsenmelidir. Açık renk zemin üzerinde parlak ve canlı renklere sahip kırlentler tercih edilerek daha geniş bir görünüm elde edilebilmesi mümkün.

 

 

 

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ