Dekorblogu
Küçük Evler İçin Kullanışlı Mobilyalar Nelerdir? Kullanım Püf Noktaları Galeri için tıklayın

Küçük Evler İçin Kullanışlı Mobilyalar Nelerdir? Kullanım Püf Noktaları

10 Ekim 2020

Küçük mekanlar dekorasyonu en zor olan yaşam alanlarıdır. Dekore edilecek alan en az mobilya ile ferah ve şık bir şekilde dekore edilmelidir. Bu da hemen hemen her köşe bucağın aktif şekilde kullanılarak dekorasyona katkıda bulunmasını sağlamakla olur.

Günümüzde küçük evler için kullanışlı mobilyalar üretilmektedir. Modüler mobilyalar ile yapılan ev dizaynları da hem şık bir görünüm sunmakta, hem de ferah ortamlar sağlamaktadır. Bugün sizlere küçük evler için kullanışlı mobilyalar hakkında bilgi vererek, küçük evler nasıl döşenir sorusunun cevabını vereceğiz.

Küçük Evler İçin Kullanışlı Mobilyalar Nasıl Olmalı?

Daha önce Küçük evler nasıl dekore edilir konumuzda bu konuya kısaca değinmiştik. Şimdi küçük evlerde kullanışlı mobilyalar nasıl olmalıdır ve nelere dikkat etmek gerekmektedir bunlara değinmek istiyoruz.

Dar alanları mümkün olduğunca optimize edin. 

Küçük evi döşerken en önemli nokta dar olan alanı etkili bir şekilde döşeyerek işlevsel bir dekorasyona imza atmaktır. Küçük evler için dekorasyon örnekleri incelemesi yaptığımızda, minimal boyutlardaki mobilyaların küçük mekanların olmazsa olmazı olduğunu görüyoruz.

Hali hazırda zaten küçük bir evin içinde atıl kalan dar ve girintili noktalar değerlendirilmediği takdirde küçük olan evde birde yerleşim sorununu meydana getirecektir.

Peki dar noktaları nasıl değerlendirmeliyiz? 

Dar alanlar odada herhangi bir girinti veya bir merdiven altı olabilir. Buraları değerlendirmek için girintinin boyutuna göre küçük dolap veya raflar bize yardımcı olabilir. Hatta minimal tasarımlar son dönemde öyle büyük boyutlara varmıştır ki merdiven altı banyo ve tuvalet tasarımları bile yapılmaktadır.  Ancak bizim konumuz kullanışlı mobilyalar üzerine olduğu için merdiven altı banyo ve tuvalet tasarımlarını bir kenara bıkarak dolap ve raflar üzerine yoğunlaşacağız.

Görselde dikkatinizi arka alandaki girintiye vermenizi isterim çünkü orada küçük bir dar ve atıl kalmış bir nokta var, oraya küçük bir konsol yerleştirilerek güzel bir şekilde değerlendirilmiş

 

Küçük evde atıl noktalar için merdiven altında oluşturulmuş kitaplık ve okuma alanı

Küçük evde atıl noktalar için merdiven altında oluşturulmuş kitaplık ve okuma alanı

Küçük Evlerde Kanepe ve Çekyatın Önemi

Küçük evler için koltuk takımları öyle görkemli koltuk takımlarından oluşmuyor maalesef. Bunun yerine en az iki amaçla kullanabileceğiniz akıllı tasarımlara sahip modeller kullanılmaktadır. Dar evlere pratik mobilyalar uygulaması ile göz alıcı dekorasyonlara imza atabilirsiniz.

Kanepe veya çekyat geceleme noktasında alan tasarrufu sağlar

Her bir parçası makas sistemi ile açılarak yatağa dönüşen koltuk takımları yatılı misafirlerde en büyük yardımcınız olacaktır. Siz de “benim evim küçük yatılı misafir ağırlayamamam” demekten kurtulmuş olacaksınız. Altı sandıklı koltuk ve kanepeler aynı zamanda depolama alanı yaratmaktadır. Bu tür mobilyalar ile ortalık yerde ufak tefek eşyanız olmayacaktır. Özellikle çocuklu ailelerde kullanılmayan oyuncaklar kanepe veya koltuk sandığı içinde rahatlıkla saklanılabilir.

Bakınız:  Mobilyaları Odalara Nasıl Yerleştirmeliyiz?

Yatak odası dekorasyonlarında kullanılan yatakların altları sandıklı veya çekmeceli olabilir. Günümüzde sandıklı ve çekmeceli yatakları daha da çok görmeye başladı. Modern tasarımlara sahip bu modelleri yatak odasında kullanarak ferah çözümler bulabilirsiniz.

Özellikle salonlarda kullanılan orta sehpaları akıllı modellerden oluşmalıdır. Bu sehpalar açıldığında mini bir çalışma masasına dönüşebilmektedir.

Küçük evler için kullanışlı mobilyalar içinde duvara monte yatak da sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle 1+1 evlerde bu tür yatak modelleri daha da çok kullanılmaktadır. Yatak başlığı raflı veya çekmeceli yaptırılarak depolama alanları ortaya çıkartılabilir. Modern çizgilere sahip yatak başı dolapları ile estetik yatak odası dekorasyonu yapabilirsiniz. Küçük yatak odası için akıllı çözümler arasında gardırop iken çift kişilik yatağa dönüşebilen akıllı tasarımlarda bulunmaktadır.

Dar evlerde çalışma masası ve televizyon ünitesi duvara monte ürünlerden seçilebilir. Böylece yaşam alanları daha ferah görünür.

Çok Çocuklu Aileler Buraya

Birden fazla çocuğu olan ailelerin imdadına işlevsel ranza modelleri yetişmektedir. Çift kişilik yatak olan, çalışma masasını ve kitaplığı bünyesinde barındıran, ranza arası raf attırılarak oyuncak depolama alanı yaratılan ranza modelleri tercih edilmelidir.

Çocuk odalarında uygulayabileceğiniz diğer akıllı uygulamalar arasında duvara gömme dolaplar, katlanan çalışma masaları ve puf olarak kullanılan depolama alanları da bulunmaktadır. Gereksiz eşyalar ile ortamı daraltmak yerine işlevsel mobilyalar ile gereksiz eşyalardan uzak durmak gerekir.

Küçük Alan Dekorasyonu Rengi Ne Olmalıdır?

Küçük mekanlarda kullanışlı mobilyalar kadar duvar rengi de önemlidir. Kullanışlı mobilyalar ile koyu renk mobilyalar hiç de şık durmayacaktır. Dar alanlarda mobilya renkleri, aksesuar renkleri ve duvar renkleri açık renklerden seçilerek ortama ferahlık katılmalı, dekorasyonda ayna kullanımı ile de ortama derinlik kazandırılmalıdır.

Dar evlere pratik mobilyalar ile birlikte bu püf noktalarına dikkat ederek mükemmel dekorasyonlara imza atabilirsiniz.

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ