Dekorblogu
Küçük Evler Nasıl Dekore Edilir? Detaylar ve Püf Noktaları Galeri için tıklayın

Küçük Evler Nasıl Dekore Edilir? Detaylar ve Püf Noktaları

09 Ekim 2020

Küçük evler nasıl dekore edilir? Dar evlere pratik mobilyalar ve küçük oda dekorasyonu bir çok ev sahibinin büyük dertlerinden biridir. Küçük evler için dekorasyon yapmaya başlamadan önce küçük evler için koltuk takımları neler onları incelemeye başlayabilirsiniz. Çünkü Küçük ev dekorasyonu teknik bilgiler içeren özelliklere sahiptir. Genel olarak dar evler için dekorasyon kurallarını anlatacağım bu yazı umarım işinize yarayan uygulamalara vesile olur.

Küçük Evler Nasıl Dekore Edilir? Püf Noktaları

Küçük evler nasıl dekore edilir sorusunun birçok cevabı olabilir. Ben kendimce önemli gördüğüm dekorasyon kurallarından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle küçük ev dekorasyonunda mobilya tercihinin ana belirleyici ayaklardan olduğunu belirtmeliyim. Mobilyalarınızı mutlaka evinize ve odalarınıza uygun seçmelisiniz. Dar evlere pratik mobilyalar nereler öncelikle bunlar hakkında fikir sahibi olmalısınız.

Küçük evler için kullanışlı mobilyalar genellikle küçük ebatlı ve kibar olması, ortamın daha ferah görünmesini sağlmaktadır.

Dar evlere pratik ve kullanışlı mobilyalar hakkında aşağıdaki resim galerisinden fikir sahibi olabilirsiniz.

Büyük mobilyalar ya da teşhir salonlarında albenisi yüksek mobilyalar evinizin metrekaresine uygun olup olmadığını sorgulamazsanız sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple kullanacağınız mobilya alanı ile mobilyalar arasında uyum olmalıdır. Bu uyum, tam olarak mobilyaların odaya sıkıştırılması anlamına gelmiyor. İnsan trafiği ve diğer aksesuarlar da düşünülerek bir planlama yapmak daha doğru olacaktır.

Küçük oda için masa ve bilgisayar konumu

Küçük oda için masa ve bilgisayar konumu

Küçük Evler Hakkında Dekorasyon Tüyoları

Mobilyaların ebat olarak kullanacağınız alana uygun olması tek başına mobilya tercihinde yeterli değildir. Küçük evler nasıl dekore edilir sorusunun bir diğer yanıtı da mobilyaların fonksiyonel olmasıyla ilgilidir. Fonksiyonel mobilyalar kullanımı pratik, az yer kaplayan ve dar alanlarda dekoratif nitelikleri ile ön plana çıkan mobilyalardır. Bu mobilyalara sahip olmak için ya özel tasarımlar yaptırmak durumundasınız ya da bu tip mobilya üreten firmaları bulmak zorundasınız.

Fonksiyonel bir köşe koltuk örnegi

Fonksiyonel bir köşe koltuk örnegi

Gerek mobilya tercihinde gerekse renk uyumunda küçük evler nasıl dekore edilir sorusunun cevabı için size minimalist bir yaklaşım içeren tasarım modellerini öneriyorum. Minimalist anlayışta, işinize yaramayan, kullanmadığınız her türlü eşya fazlalıktır ve evden uzaklaştırılmak zorundadır. Bu sebeple dar evlerin dekorasyonu için bu anlayış oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Sadeliğin esas olduğu minimalist ev dekorasyonunda aynı zamanda beyaz ve açık renkler önemli bir yere sahiptir.

Minimalist dekorasyon örneği

Minimalist dekorasyon örneği

Küçük evler nasıl dekore edilir sorusuna yanıt aramaya devam ediyoruz. Renkler evin dekoratif nitelikleri üzerinde oldukça etkilidir. Bu etkinin artırılması ya da azaltılması da elinizdedir. Dar alanlarda dekorasyon kuralı olarak açık renk mobilyaların ve açık renk duvarların olması temel kurallardandır. Bu kurala bağlı kalarak ortama enerji katmak adına isterseniz ufak tefek müdahalelerde de bulunabilirsiniz. Örneğin duvardaki bir aksesuarın rengini kırmızı olarak belirleyebilir ya da kullandığınız berjer için mavi bir kumaş seçiminde bulunabilirsiniz. Bu enerjinin yansıtılmasında kullanılan bir diğer aksesuarlar da perdelerdir. Perdelerde yapacağınız ufak renk değişiklikleri dahi ortamdaki dekorasyon kalitesini doğrudan etkileyecektir.

Küçük Evlerde renk uyumu

Küçük Evlerde renk uyumu

Küçük Mutfak Dekorasyonu Hakkında

Küçük evler nasıl dekore edilir sorusuna önemli cevaplardan biri de işlevsellik açısından evin tamamını değerlendirmek gerekir kuralıdır. İşlevselliği banyo, tuvalet, koridor, mutfak, salon, balkon, kiler gibi tüm ev bölümlerinde düşünmelisiniz. Temel hedef “Bu alanı nasıl daha verimli kullanabilirim?” sorusunun yanıtını doğru vermek olmalıdır. Özellikle mutfak gibi alanlarda hacmin dolaplarla değerlendirilmesi düzeni sağlamada ve dağınık bir ortamdan kurtulmada oldukça etkili olacaktır.

küçük mutfaklar için işlevsel bir tezgah

küçük mutfaklar için işlevsel bir tezgah

Küçük ev dekorasyonu için duvarların aktif bir şekilde kullanılması sizin için hem dekorasyon hem de kullanışlılık açısından değerli alanlar üretir. Duvar kullanımının dekorasyon niteliğine katkı vereceği gibi aşırı duvar kullanımı nedeniyle negatif etkiler ortaya çıkabileceğini belirtmek isterim. Bu sebeple tadında ve yerinde duvar kullanımı sayesinde istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Küçük ev dekorasyonu adına yapacağınız müdahalelerden biri de atıl durumda kalmayan alanlar üretmektir. Örneğin çoğu evde balkonlar aktif olarak kullanılmaz. Hâlbuki balkonlar hem doğa ile bütünleşme noktalarıdır hem de eşyalarınızın verimli olarak değerlendirilebileceği alanlardır. Bu sebeple ister kapalı ister açık bir balkona sahip olun balkonlarınızın fonksiyonelliğini mutlaka artırın.

Küçük evler nasıl dekore edilir sorumuza verdiğimiz son yanıt aydınlatma ile ilgilidir. Aydınlık evlerin çok daha ferah olduğu bir gerçektir. Bu sebeple dar bir eve sahip olanların gerek gün içindeki aydınlatmayı gerekse akşam aydınlatmasını profesyonelce düşünüp yeterli aydınlatmaya sahip olmalarını tavsiye ediyorum.

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Taylan GÜRLEK dedi ki:

    Küçük Ev Dekorasyonları
    Uzun yıllar bekar yaşamış biri olarak hep küçük evlerde, kendime kaliteli ve işlevsel yaşam alanları oluşturmaya çalıştım. Küçük ev dekorasyonları başlangıçta canınızı sıksa da günümüzde küçük alanlara genişlik katacak, işlevselliğini artıracak, bir çok güzel ve pratik ürünlere ulaşmanız mümkün. Örneğin açılır kapanır masa, kanepe, koltuk veya sehpa gibi objelerden yararlanarak, kullanmadığınız zamanlarda geniş alanlara sahip olabilirsiniz.
    Küçük ev dekorasyonları için, kendi yaratıcılığımızı kullanarak, normal bir kütüphane almak yerine, hazır satılan aparatlarla duvara monte edilmiş raflar oluşturmak size geniş yaşam alanları sağlayacaktır. Yemek masaları için, altına rahatça sığdırabileceğimiz şık güzel tabureler almak, renklerin birbirine uyumlu olmasına dikkat etmek, koyu renklerden kaçınmak, duvarlara dekoratif aynalar koymak odanın yada mutfağın geniş görünmesinde etkili olacaktır.

BİR YORUM YAZ