Dekorblogu
Minimalist Dekorasyon Örnekleri Galeri için tıklayın

Minimalist Dekorasyon Örnekleri

11 Ekim 2020

Minimalist dekorasyon son dönemlerin en gözde dekorasyon tarzı diyebiliriz. Özellikle çok eşya karmaşasından sıkılanlar, minimalist dekorasyon örnekleri incelemesi yaparak hayata geçiriyor. Minimalist dekorasyonun en belirgin özellikleri yalınlık, az eşya, düz ve sade renklerle dekorasyon olarak karşımıza çıkıyor.

Evleri gelin gibi incik boncukla dolduranlar bu tarzı fazla benimsemese de minimalist dekorasyon örnekleri, ferahlıktan hoşlananların vazgeçilmezleri arasındadır.

Klasik dekorasyonlardan sıkılanlar, alışkanlıkların dışında farklı ve şık dekorasyon arayanlar buyurun detaylara…

Minimalist Dekorasyon Örnekleri Ve Detaylar

Son yıllarda tasarımda, dizaynda, mimaride, dekorasyonda ve sanat eserlerinde anlam kazanarak karşılığını bulan minimalizm, bir hayat felsefesidir aslında. Minimalizmi hayatınıza katmak ise bir yaratıcılık ve deneyim gerektiren bir uğraştır. Bu nedenle özellikle ev dekorasyonunda minimalist etkiler için uyulması gereken kurallar vardır.

Peki, bu kurallar nelerdir?

Evde minimalizm uygulamalar için ilk olarak fazlalıklardan kurtulmak gerekiyor. Minimal ev eşyaları, minimalist mobilyalar bu konuda size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bunun için ilk yapacağınız işlem yıllardır atmaya kıyamadığınız eşyalardan kurtulmak olacaktır. Belki lazım olur dediğiniz ama yıllardır lazım olmayan eşyaları derhal atın.

Yani bunu yaparken sizin için özel olan eşya ve aksesuarları da atın demiyoruz. Dekoratif aksesuarları, anılarınızı taze tutacak çok az sayıdaki ögeyi (tabiri caizse güncelleyerek) kullanabilirsiniz. Hemen kurtulmalısınız dediğimiz eşyalar gereksiz anlam yüklediğiniz eşyalardır. Ki bu tür eşyalar hemen hemen her evde azımsanmayacak düzeydedir.

Minimalist dekorasyon örnekleri incelemesi yaptığımızda az eşyalı ev dekorasyonları dikkatimizi çekiyor. Abartıya kaçmadan dekorasyonda vurgu yaparak bütünlük sağlamak içinse fazlasıyla dikkat gerekiyor.

Mesela, duvar dekorasyonu için duvarlara minik minik çok sayıda çerçeve, resim asmaktansa bir tane büyük ve gösterişli bir tablo asılabilir. Özellikle sanat eseri niteliğindeki tablolar kullanılarak etkili izlenimler yapılabilir.

Minimalist dekorasyon örnekleri arasında dikkati çeken bir diğer kriterde beyaz duvarlardır. Minimalizmin benimsendiği Japon ve İskandinav kültürleri son dönemlerin ev dekorasyon trendi olan beyaz duvarları benimsiyor.

Ev dekorasyonunuza maksimum ferahlık katacak olan dekorasyon trendi beyaz duvarları çok farklı renklerdeki eşyalar ve doğallığın ve yalınlığın simgesi olan tahta aksesuarlarla birlikte rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sade ve şık ev dekorasyonu için küçük ve etkili dokunuşlar yapmalısınız. Öyle ki bu dokunuşlar nokta atışı olabilecek nitelikte olmalıdır.

Örnek verecek olursak;

Altın veya gümüş varaklı bir çerçeve veya canlı ve etkili desenlere sahip parlak renkli yastıklar veya rengarenk bir battaniye göz yormadan dekorasyona canlılık getiren etkenlerin başında gelmektedir.

Minimalist Mobilyalar Unutulmamalı

Minimalist dekorasyon örnekleri incelemesi yaparken mobilyaların renkleri de dikkatimizden kaçmıyor. Minimalist dekorasyon renkleri olarak toprak tonları, gri, siyah, beyaz ve pastel tonları oldukça sık kullanılmakta. Bu renkler minimalist dekorasyonun olmazsa olmazı diyebiliriz.

Minimalist dekorasyon mobilyaları olarak da metal, deri ve som ağaç ürünlerinin benimsenmiş olduğunu görüyoruz. Özellikle deri mobilyalar ile az eşya ile modern ve şık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Minimalist mobilya katalogları incelemesi yaparak doğal malzemelerden yapılmış kaliteli ve şık parçalar seçmeye özen gösterin.

Peki ya perdeler?

Minimal dekorasyonun en önemli detayı doğal ışıktır. Eğer eviniz tenha bir yerde ise kalın ve detaycı desenli perdelere elveda diyebilirsiniz. Perdesiz bir dizayn ile ferah bir dekorasyon birçok kişinin hayalidir. İşte minimalist dekorasyonla bu hayal gerçek oluyor. Eğer evinizin konumu perdesiz dekorasyona uygun değilse ince dokumalı, bej ya da beyaz perdeler kullanabilirsiniz. Burada sade ve modern tasarımlara sahip perdeler kullanmaya özen gösterirseniz daha etkili bir dekroayona imza atmış olursunuz.

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ