Dekorblogu
Nubuk Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Nubuk Koltuklar Nasıl Temizlenir?

30 Ocak 2019

Nubuk koltuklar nasıl temizlenir? Nubuk yıkanır mı? Elde nasıl silinir ? gibi pek çok kişinin ortak derdi olan soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Nubuk yapısı itibariyle deriden yapılan çok mu çok hassas bir kumaş türüdür. Bu yüzden temizliğinden önce bakımına çok dikkat edilmeli, ancak lekelenmesinin önüne geçilemedi ise temizliği de hassas olması nedeni ile ciddiye alınmalıdır.

Elde Nubuk Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Nubuk koltukların temizliğinde genel temizlik veya silme işlemi ile katı-sıvı lekelenmelerin de nasıl bir yöntem uygulanacağını ayrı başlıklandırmalar ile anlatacağız. O yüzden uygulayacağınız işleme göre başlık altındaki yöntemleri inceleyebilirsiniz.

Nubuk Koltukların Genel Temizliği

Eğer koltuklar lekeye maruz kalmamış ve standart temizlik yapacaksanız, hatta nubuk koltuklar nasıl temizlenir hatta nubuk olmasa bile elde koltuk nasıl silinir merak ediyorsanız aşağıdaki yöntemleri nubuk  başta olmak üzere hemen hemen her koltuk üzerinde deneyebilirsiniz.

 1. Öncelikle koltuğunuz süpürge ile tozunu çekmelisiniz. Bu işlemi yapmadığınız takdirde deride kalan tozlar yıkama suyuyla birleşerek koltuk üzerinde kısmi lekelerin kalmasına neden olabilir.
 2. Sabun veya nubuk koltuk şampuanlarından bir temizleme suyu hazırlayın. (Kesinlikle kimyasal ürünlerden kaçınmalısınız)
 3. Mikrofiberli veya yumuşak bir bezi suya batırdıktan sonra iyice sıkın.
 4. Koltuğun görünmeyen bir kısmı veya nubuk bir kumaş üzerinde deneme yapıp, kumaş yapısının bozulmadığından emin olduktan sonra kumaş üzerini nazik hareketler ile silin.

Nubuk Koltuklarda Sıvı Lekelerin Temizliği

Eğer ani bir sıvı dökülmesinden kaynaklı leke ise başlangıçta ilk maddeyi uygulamalı ve sırasıyla şu adımları izlemeliyiz.

 1. Anlık dökülen sıvıyı temiz ve sıvıyı çeken bir kumaş veya kağıt havlu ile sıvıyı almalıyız. Ancak bu işlemi yaparken bezi bastırmadan ve sağ sol şeklinde sürtmeden ıslak bölgeye hafif olarak bastırmak suretiyle uygulamalıyız.
 2. Temizleme suyunu hazırlayın. Bunun için sabunlu su veya koltuklarınızı alırken verilen veya üreticinin tavsiye ettiği nubuk koltuk temizleme seti veya şampuanı kullanabilirsiniz.
 3. Temizleme bezi olarak yumuşak tüy bırakmayan bir bez veya mikrofiberli bezlerden faydalanabilirsiniz.
 4. Bezi olabildiğince neminden arındırmalısınız.
 5. Öncelikli tavsiyem silinecek yüzeye doğrudan müdahale etmemeniz. Bunun için öncesinde varsa koltuğun nubuk kumaş parçasını kullanarak veya koltuğun görünmeyen bir kısmında deneme yaparak nubuk yapısının ve renginin değişip değişmediğini kontrol etmenizdir. Değişmiyorsa asıl lekeli bölgenin temizliğine geçebilirsiniz.
 6. Ilık suyla yakarıda belirtildiği şekilde lekenin bulunduğu bölgeyi çok hırpalamadan, nazik ve dairesel hareketlerle silin.
 7. Leke tamamen çıkana kadar bu işlemi uygulayın.

Nubuk Koltuklarda Katı Lekelerin Temizliği

 1. Nubuk kumaştaki katı lekeler ile ilgili tavsiye yukarıdaki izlenilmesi gereken yoldan farklı olarak, katı lekeyi öncelikle çıkartmalısınız. Ancak bunu yaparken katı lekeyi kesinlikle hırpalamadan çıkarmalı, özellikle kazıyarak çıkarmaya çalışmak gibi hatalara düşmemelisiniz.
 2. Sabunlu su hazırlayarak öncelikle sabun köpüğünü sürüp lekeyi yumuşatıp, nazik ve yuvarlak hareketlerle nubuk kumaşı lekeden arındırmalı ve yukarıda belirtilen maddelerin ikinci sırasından başlamak üzere işlemlere devam edebilirsiniz.
 3. Nubuk Kumaş

Nubuk Koltuk Temizliğinde Özellikle Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Aşırı kimyasal ürünlerden (çamaşır suyu, ağartıcı her türlü ürün, çeşitli çamaşır temizlik detarjanları ve genel temizlik ürünleri vs.) kaçınmalısınız.
 2. Nubuk oldukça hassas ve deriden yapılan bir kumaş olduğu için temizlik sırasında sert ürünler ile fırçalamamasınız. Bezi kumaşa sertçe sürerek temizlik yapmamalısınız. Bu hareket nubuk yapısının bozulmasına ve hatta zarar görüp çatlamasına neden olacaktır.
 3. Nubuk kumaşı genellikle elle silmenizi veya koltuk yıkamacıya verecekseniz öncelikle kumaşın bozulmayacağı konusunuda teyit almanızı tavsiye ederim.

Nubuk Yıkanır Mı?

Nubuk hassas bir ürün olması nedeni ile yıkanması kumaşa ciddi hasarlar verebilir bu nedenle elde silinmesi, hatta silinecek bez sıkılıp suyundan güzelce arındırıldıktan sonra silinmesi nubuk kumaşın ömrünü artıracaktır.

Nubuk koltukların özellikle halı yıkama makinesi ile yıkanması koltuklara ciddi hasarlar verebilir.

Nubuk Koltuk Temizleme Seti veya Şampuanı

Bazı mobilya firmaları ürünlerini satarken yanlarında bunları temizleme ürünleri de vermektedir. Bunlardan faydalanabilirsiniz.

Ayrıca ürünü satın alırken üretici firmayla görüşerek tavsiye ettikleri nubuk koltuk temizleme seti veya şampuanını kullanabilirsiniz.

Koltuk yıkamacılar ile görüşerek size tavsiye edebilecekleri nubuk koltuk temizleme şampuanı alabilirsiniz.

İnternette ve serbest piyasada nubuk koltuk temizleme seti ve şampuanlarını rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Ancak bu tarz bir ürün kullanmayacaksınız sabun ile ılık su hazırlayarak temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Nubuk koltuklar nasıl temizlenir? Nubuk yıkanır mı? Elde nasıl silinir ? gibi konulara bu yazımızda açıklık getirmeye çalıştık. Nubuk kumaş türünün sıkça kullanıldığ chester koltukların temizliği hakkında daha önce yazmış olduğumuz Chester Koltuk Takımı Temizliği hakkında aşağıdaki bağlantımızı da inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

[related_article id=”833″]

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Taylan GÜRLEK dedi ki:

  Nubuk Koltuk Temizliği
  Nubuk; kanepe, koltuk, ayakkabı, çanta, kaban gibi geniş ürün yelpazesinde kullanılabilen yumuşak, parlak, kadifemsi özellik gösteren zımparalanmış deridir. Nubuk koltuk temizliği çok az su kullanılarak yapılmalıdır. Temiz bir kabın içine koyduğunuz ılık suya, çok az granül sabun dökerek köpürtün. Renksiz, yumuşak, tüy bırakmayan temiz bir bezle önce köpük kısmından bir miktar köpüğü alarak, lekenin üzerine hafifçe uygulayın. Daha sonra bezinizi sabunlu suya batırın, iyice sıkarak suyundan arındırın, çok hafif dairesel hareketlerle silin. Sildiğiniz yerin etrafında dalgalanma izlerinin oluşmaması için yumuşak, emiciliği fazla olan bir bezle hafifçe bastırarak koltuk yüzeyinde kalan nemi almaya çalışın.

BİR YORUM YAZ