Dekorblogu
Odaya Göre Perde Seçimi Özelikleri Ve Detayları

Odaya Göre Perde Seçimi Özelikleri Ve Detayları

05 Ekim 2020

Oturma odası günlük hayatın geçtiği, salon özel misafirlerin ağırlandığı, çocuk odası sürekli aktif, mutfak sürekli yağa ve kire maruz kalan alanlardır. Bu nedenle bu alanların dekorasyonu birbirinden farklıdır. Bu dekorasyon farklılığı perdelere de yansımaktadır. Bizde bugün sizlere odaya göre perde seçimi hakkında bilgiler ve püf noktaları vermek istiyoruz.

Odaya Göre Seçimi Hakkında Merak Edilenler

Odaya göre perde seçimi konusuna ilk olarak salonda başlamak istiyoruz. Salon perde seçimi en çok dikkat edilen konuların başında gelir. Salona perde alırken salonun konumu, büyüklüğü ve ışık düzeyi dikkate alınmalıdır. Zemin tavan arasındaki mesafe de salon perde seçiminde önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Basık tavanlı salonda doğru perde kullanılırsa tavan yüksekliği standartmış izlenimi doğmaktadır.

Salon perdesi detayları…

Salonun iç kısmının görünmesinde bir sıkıntı yoksa sade bir tül kullanabilirsiniz. Böylece salon dekorasyonu daha modern, daha şık ve daha ferah durur.

Salonda koltuğa göre perde seçimi ise birçok bayanın perde seçerken kullandığı taktiktir. Bu doğru bir uygulamadır. Koltuk renginizin tonlarında veya koltuk renginizin dışında, koltuk rengi ile uyumlu bir perde kullanabilirsiniz.

Odaya göre perde seçimi denilince duvar kağıdı renkleri de akla gelmelidir. Bu koltuk takımı renkleri ve koltuk takımı modelleri kadar önemlidir. Perdenin dekorasyonda uyumu yakalaması ve komple bütünlük sağlaması için salon halısı, parke rengi ve duvar boyası rengi de göz önüne alınmalıdır.

Dekorasyonu yapılan alanlarda perde seçimi en sona bırakılmalıdır. Çünkü perde seçimi dekorasyon oturduktan sonra yapılırsa tam bir bütünlük ve uyum yakalanır.

Sıradanlıktan sıkılanlar ise mobilya perde uyumu, halı perde uyumu gibi seçenekleri atlayarak farklı tarzlar uygulayabilir.

Nasıl mı?

Kahve renk tonlarında bir salon dekorasyonu düşünün. Bu salonda turkuaz renklerinin hakim olduğu bir perde ve yine turkuaz renklerinde aksesuar ile kullanıldığında hayranlık uyandıran bir şıklık ortaya çıkacaktır. Bu renkte değişiklikler olabilir. Önemli olan aksesuar ile bütünlük oluşturmasıdır.

Her türlü dekorasyon tarzı, mobilya renkleri, duvar rengi ve halı renkleri ile uyumlu olacak bir perde var mıdır? Diye sorarsanız size beyaz, krem, toprak renk tonları ve bej renk tonları diye cevap veririz.

Odaya göre perde seçiminde döşemelik kumaş özelliği de önemlidir. Mesela saten döşemelik kumaşlarda parlak kumaş perdeler ve tül perde kullanmalısınız. Böyle bir salonda keten ve tül kumaşlardan perde kullanımı sonucu fiyasko olur.

Salon dekorasyonunda güneşlik ve tül perde kullanılacaksa koyu renk güneşlik, açık renklerde tül tercih edilmelidir.

Salon dekorasyonunda salon perde modelleri olarak stor perdeler oldukça revaçtadır. Çağdaş bir görünüm için bu olasılığı da düşünün

Oturma Odasına Perde Seçimi

Oturma odasına perde seçerken en çok dikkat edilmesi gereken detay kaliteli kumaşlardan seçilmiş olması ve yıkanabilmesidir. Çünkü oturma odası en çok kullanılan alanların başında gelir.

Oturma odasına perde seçerken dikkat edilmesi gereken diğer kriterler salona perde seçerken dikkat edilmesi gereken şeylerle aynıdır.

Özetle: oturma odasına perde seçerken de halı rengi, zemin rengi, duvar rengi, mobilya rengi, aksesuar rengi dikkate alınacak şekilde perde seçimi en sona bırakılarak yapılmalıdır.

Yatak Odası Perdesi Özellikleri

Renk uyumu özellikleri salon ve oturma odası ile aynıdır.

Yüksek tavanlı bir yatak odasına sahipseniz yere kadar uzanan klasik perdeler arsıdan seçim yapmalısınız.

Yatak odası güneşlik seçimi mahremiyet açısından sık dokumalı ve kalın olmalıdır. Bu özelliklerdeki stor perdenin üzerine dilediğiniz model ve tarzda tül seçebilirsiniz.

2019 yatak odası perde modelleri olarak öne çıkanalar fantezi bir görünüm sunan renkli tüllerdir. Yere kadar inen kadife ipek, vual, saten, tafta ve santuk saten perdeler arasından yatak odanıza göre seçimler yapabilirsiniz.

Yatak odası perdesi yatak örtüleri ile aynı renk tonlarında ve aynı kumaş özelliklerinde olabileceği gibi farklı renk tonlarında da olabilir.

Mutfak Perdesi Özellikleri Nelerdir?

Mutfak perde seçimi de önemlidir. Mutfak perdesi renk uyumu dolaplarla ve beyaz eşyalarla yakalanmalıdır. Bu ayrı bir kriter ancak, mutfak perdesinin en önemli özelliği leke tutmaması, leke itici özelliği olması ve güneş ışığı ile kendi kendisini temizlemesidir.

Bu konu ile ilgili olan Mutfak Stor Perde Modelleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Çocuk Odası Perde Seçimi Detayları

Çocuk odasında kullanılacak perdeler çocuk ruhunu yansıtmalıdır.

Çocuk odası perdesinin boyu mümkünse yere kadar olmamalı, yere kadar olacaksa sabah eğlenceli perde tutaçları ile toplanmalıdır.

Çocuk odası ferah ve aydınlık olmalı, bu nedenle çocuk odası perdesi ince dokumalı ve zarif olmalıdır.

Erken çocuk odası perde modeli masal kahramanlarında seçilebileceği gibi takım temalı da olabilir.

Kız çocuk odası perde modeli ise çizgi film karakterleri dışında sevimli hayvan figürlü, çiçek ve doğa temalı olabilir.

Renkli ve desenli stor perdeler de çocuk odalarında rahatlıkla kullanılabilir.

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ