Dekorblogu
Silikon Kararması Nasıl Temizlenir

Silikon Kararması Nasıl Temizlenir

14 Eylül 2022

Silikon kararması nasıl temizlenir? Silikonların ne ile temizlenebileceğini, bu temizlik aşamasında dikkat edilecek önemli noktaları vb. bilgileri bu yazımızda paylaştıklarımızla öğrenebilirsiniz. Genellikle silikonlar bir süre sonra eskiyor ve kararıyor. Hâliyle bu da bir sorun durumuna geliyor. Bu durumda uygun silikon temizleme formülleri ile bu kötü görüntüden kurtulabilirsiniz.

Silikon kararması nasıl temizlenir? Günümüzde inşaat sektörü işleri sırasında pek çok değişik marka, renk, çeşit ve kalitede silikon ürünler kullanılmaktadır. Üstelik bu kullanımlar, duruma göre değişik amaçlarla yapılmaktadır. Bu nedenle siz de evinizde kararmış silikon sorunu yaşıyor olabilirsiniz. O zaman yazımızın devamındaki püf noktaları ve bilgiler ile hareket edebilirsiniz.

Silikon Temizliği Püf Noktaları

Silikon temizliği püf noktaları ile ilgili biraz bilginiz olduğunda bu işlemi daha pratik ve hızlı bir şekilde yapabileceksiniz. En önemli tüyo, aslında bu silikon ürünleri çekmeden öncesinde bulaşmasından korktuğunuz alanlara sabun sürmeniz gerektiğidir. Silikon temizliği üzerine en önemli püf noktası aslında budur.

Ayrıca silikon çok güçlü ve çok dayanıklı bir yapıştırıcı olarak bilinir. Aynı zamanda çok da işlevseldir; türlü amaçlarla kullanılabilir. Su geçirmeme özelliği olduğundan dolayı silikonlarla en sık karşılaşacağımız alanlar da banyolar ve mutfaklardır. Elektrik, su ve ısı yalıtımı sağlama bakımından da popüler bir tür yapıştırıcı olan bu silikonların kararmış görüntüsünden kurtulmaya karar verdiğinizde sabun uygulaması yapmayı unutmayın!

Silikon Kararması Nasıl Temizlenir – Formülleri Nelerdir?

Silikon kararması nasıl temizlenir – formülleri nelerdir? Bu noktada size iki farklı yöntemden bahsedebiliriz. Yöntemlerden bir tanesi, evinizdeki silikonları kararmış olan görüntüsünden kurtaracak ve arındırabilecek olan amonyaklı krem işlemi uygulamasıdır. Bir diğeri ise çamaşır suyu uygulaması ile bu silikon sorunundan kurtulmaktır. Amonyaklı krem yöntemi için şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

  • Çok etkili ve aynı zamanda çok pratik uygulanan bir yöntemdir.
  • Bu yöntem için gereken malzemeler şunlardır: Amonyaklı krem, bulaşık teli veya bulaşık süngeri, iki tane temiz bez, bir miktar kadar su.
  • Malzemeleri hazırlamanızın ardından kararmış olan silikonun üstünü temiz olan bir bez yardımıyla güzelce siliniz.
  • Sonrasında bir bulaşık süngeri kullanarak amonyaklı kremi, silikonun üstüne uygulayınız. Bu uygulama esnasında kararmış olan silikonları, bir bulaşık süngeri kullanarak iyice ovunuz. Eğer sünger yetersiz oluyorsa o zaman bir bulaşık teli kullanmayı deneyiniz.
  • Ovma aşaması tamamlandıktan sonrasında yine temiz olan bir bez kullanıp iyice siliniz. Bu aşamada silikonun nemli bir durumda kalmamasına da özen gösteriniz.

 

Bir önceki yazımız olan Pudra Rengi İle Uyumlu Renkler başlıklı makalemizde Pudra Rengi İle Uyumlu Renkler hakkında bilgiler verilmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ