Dekorblogu
Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Galeri için tıklayın

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

03 Temmuz 2019

Evin en önemli odalarından biri olan yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı, yatak odası seçimi yaparken nelere dikkat etmeli ve yatak odasının nasıl güzelleştirileceği konusunda bir araştırma yapmak istedik.

Öncelikle yatak odası dekorasyonunda mobilyaların bir bütün olarak ele alınması gerektiğini, dekorasyonu tek bir yönde değilde, genel bir bakış açısıyla yapmamız gerektiğini unutmamalıyız. Seçim sadece mobilya ve halı seçiminden ibaret olmamalı, renkler, perdeler, ambiyans bir bütün olarak incelenmeledir.

Öncelikle yatak odası seçimi yaparken ışığa dikkat etmeliyiz. Bunun içinde perdeler ve renkler çok büyük önem kazanmaktadır. Biz daha önce yatak odası perdesi nasıl olmalı ve yatak odası renkleri nasıl olmalı konularını ele aldığımız için bu makalemizde çok fazla üzerinde durmayacağız.

Yatak Odası Seçimi Nasıl Olmalı?

Yatak odası dekorasyonuna başlamadan önce, yatak odasının seçimine dikkat etmeliyiz. Seçimden ziyade kasıt odanın genel hatlarıyla seçimi mi, yoksa yatak odası mobilyası olarak seçim mi bunu ayırmak gerekir.

Makalede öncelikle yatak odasının genel hatlarıyla nasıl olması gerektiğini belirtmek doğru olacaktır. Yatak odası seçimi yaparken, eğer bütçeniz müsaitse giyinme odalı ve ebeveyn banyolu bir yatak odası tercih etmeniz.

Çünkü giyinme odası genel olarak yatak odasındaki eşya kalabalığını kaldıran, yatak odası dekorasyonunun öne çıkmasında etkili olan ana faktördür dersek yalan olmaz. Ancak benim bütçem bu kadarına müsait değil diyorsanız, içerisine giyinme odası için bölme yapabileceğiniz büyüklükte bir yatak odası seçimi yapmanız da sizin için iyi olacaktır. Yeterli büyüklükteki bir yatak odasına sürgülü kapılı veya ince bir panelle ayrı bir giyinme odası yapabilirsiniz.

Eğer hiç bir şekilde giyinme odası için imkanınız yoksa, içinde bol raflı ve bölmeli bir gardrop işinizi görecektir.

Yatak Nerede Olmalı?

Yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı diye kendinize sorduğunuzda gözünüzün önüne gelen tablo da tam orta da bir yatar yerleşir. Yatak bu odanın en önemli demirbaşıdır ve dekorasyonun ana maddesidir. Feng Shui’ye kapıdan girdiğinizde yatak tam karşınıza gelmesi negatifliği simgeler. Eğer Feng Shui yasalarını uygulamak istiyorsanız, bu bilgiyi bir kenara not almalısınız.

Günümüzde artık mimarlar yatak odalarını yatak merkezli olarak tasarlamakta ve ev sahiplerinin işlerini bu anlamda kolaylaştırmaktadır. Kimisi yatak başı prizler ile kimisi duvardan çıkma aydınlatmalar ile yatak bölgesini belirginleştirir.

Diğer bir yaygın görüş de yatağın pencereye bakacak şekilde konumlandırılmasıdır. Bu vücudunuza pencereden gelen ışığın dengeli bir şekilde vurmasını sağlayarak sabah uyanma sürenizi kısaltır.

Yatak odasında yatak yeriniz için belirli bir emare göremiyorsanız gardrop ve yatak arasındaki boşlukları hesaplayarak yerleştirmenizi tavsiye ederiz.

Komodinler mutlaka yatak başlarında olmalı ve eğer oda dik ışık alıyorsa üzerlerine abajur yerleştirilmelidir.

Bazı mobilya başlıkları kendinden ışıklı olması nedeni ile komodin üzerine ekstra bir ışıklandırma konulma gerekmez. Böyle bir yatak başlığı tercih ettiğinizde alan tasarrufu edebileceğinizi de düşünmelisiniz.

Yatak Odası Gardrop Yerleşimi

Yatak odasında gardrop genellikle oda dikdörtgen bir yapıdaysa ayak ucuna bakan kısa duvara yerleştirilir. Geniş ve kare boyutlu odalarda yatağın pencerde olmayan sağ veya sol duvarına yerleştirilmiş olur.

Yataklar stabil ölçülerdedir ancak gardrop ve yatak başlıkları çeşitlilik gösterebilir. Bunları satın almadan önce mutlaka oda ölçülerini göz önünde bulundurmalısınız.

Yatak Odası Makyaj Masası

Makyaj masası genellikle yatağın ayak ucu kesiminde yer almaktadır. Eğer odanız küçükse makyaj sandalyesi yerine küçük puf sandalyeler tercih edebilirsiniz.

Yatak odası Perdesi Nasıl olmalı?

Yatak odasında ışığın odaya doğru yansıması oldukça önemlidir. Daha öncesinde yatak odası perdesi nasıl olmalı konulu yazımızda bu konuya detaylıca değinmemiz nedeni ile ilgili makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Yatak Odası renkleri Nasıl olmalı?

Yatak odası renkleri en az perdeler kadar değerli olması nedeni ile daha önce bu konuya değinme gereği hissetmiştik. Yatak odası renkleri nasıl olmalı konulu makalemizi inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Yatak Odasında Halı Seçimi

İçinde halının olmadı bir yatak odası dekorasyonu düşünülemez. Odanın ortasında kocaman bir halının olması, üzerine yatak konulacağından çok kötü bir görüntüye sebep olacaktır. Bu nedenle çarpraz konulabilecek yolluklar veya geniş bir boşluk varsa oval veya yuvarlak bir halı yerinde olacaktır. Renkler açısından genellikle fon perdeler ile uyum sağlanmaya çalışılmaktadır.

Makalemizde yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı, yerleşimi nasıl olmalı, düzen önerileri hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalıştık. Daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki resim galerimizi inceleyebilirsiniz.

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı Foto Galeri;


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ