Dekorblogu
Yatak odası düzeni nasıl olmalı? Düzenleme Önerileri

Yatak odası düzeni nasıl olmalı? Düzenleme Önerileri

30 Haziran 2019

Yatak odası düzeni nasıl olmalı derken öncelikle şu ayrımı iyi bilmek gerekir. Dekorasyon anlamında yatak odası düzeni mi, yoksa hali hazırda mevcut bir yatak odasının nasıl düzenlenmesi gerektiği hakkında bilgiler mi?

Biz bu makalemizde mevcut yatak odanızın düzeninden ve bir türlü derli toplu bir görünüme sahip olamamasından şikayetçi ziyaretçilerimiz için bir araştırma yaptık. Ancak yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı konusunda bilgi sahibi olmak isteyen ziyaretçilerimiz de ilgili yazıya geçiş yaparak inceleyebilir.

Bir çok kişi giyim eşyalarının yatak odasında daha yoğun olması nedeni ile en çok buranın düzeni konusunda sorunlar yaşar. Bu nedenle öncelikle kıyafetlerin düzenlenmesi açısından yatak odası düzenleme önerileri üzerinde durmak istiyoruz.

Yatak Odası Düzenleme Önerileri

Yatak odası düzeninde en büyük sorun yukarıda belirttiğimiz gibi giyim eşyalarının çok olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu sorunun en büyük nedenleri ise;

  • Eşyanın çok, odanın küçük olması,
    Gardropun yetersizliği veya optimal bir şeklide kullanılamaması,
    Giyinme odasının olmaması,
    Çekmecelerin amacına uygun olarak kullanılamaması,

Tavsiyeler ;

Giyinme Odası Edinin

Eğer yatak odanız çok büyükse ve bölme imkanınız varsa tercihinizi gardroptan yana değil de bölmeli bir giyinme odası oluşturarak yapabilirsiniz.

Neden Giyinme Odası ;

Çünkü giyinme odaları odadaki gardropa göre gerek eşya anlamında, gerekse nevresim ve yorganların saklanması anlamında çok daha kullanışlıdır. Odanın dağınıklığı giyinme odasına kaysa bile eşya bölmelerinin çok daha kullanışlı olması nedeni ile düzenlenme oranı daha yüksektir.
Giyinme odası yaptırırken de dikkat etmeniz gereken en önemli olaylardan birisi ise nevresim, yorgan, battaniye gibi ögeleri en üste veya bir köşeye sıralayabileceğiniz şekilde dolap gözleri yaptırmalısınız. Tavsiyemiz köşe yerine dolabın en üst raflarından yana gözler yaptırmalısınız. Çünkü bu ürünler arada kullanıp değiştirdiğiniz eşyalar arasında olması nedeni ile elinizin altında yer alması, sürekli gözünüzün çarpıp rahatsız hissetmenize neden olur.

Giyinme odasını duvar ile bölemiyorsanız, tavsiyemiz sürgülü kapı sistemlerini kullanmanızdan yanadır. Yatak odasında ebeveyn banyonuz varsa buranın kapısının giyinme odasına çıkacak şekilde düzenlemeniz banyodan gelebilecek dağınıklık, kirli eşya, saç, gibi ögelerin hiç yatak odasına girmeden giyinme odasında kalmasını sağlayacaktır.

Giyinme odasında yer alan rafları da en sık kulanma şeklinize düzenlemenizi tavsiye ederiz. Yani kıyafetler elbise tarzında ise boydan askılık alanını geniş tutabilir, pantolon çeşidiniz çok ise pantolon askılık bölümünü geniş tutmak doğru tercih olacaktır.

Eşyayı Azaltın

Yatak odası giyim açısından eşya yoğunluğunun en fazla olduğu odadır. Bunun nedeni bölme imkanınız yoksa, odanız küçükse ve dolaplarınız yeterli değilse, işe eşyalarınızı gözden geçirmekle başlamalısınız. Özellikle son bir yıldır hiç giymediğiniz kıyafetleriniz varsa bunları eleyerek işe başlayabilirsiniz.

Mevsime göre önceden kalma kıyafetleri günlük kullandıklarınızın arasından ayırlamalı ve onlar için uygun bir nokta bulmalısınız. Bu yerler baza altı veya ardiyelik alan olabilir. Eşyalarınızı hurçlayabilir veya kartonlayabilirsiniz Vakumlu poşette alan anlamında ve eşyaların yeni kalabilmesi açısından iyi olduğu için tercih sebepleri arasında yer alabilir.

Gardrop Kullanımına özen gösterin

Yatak odası düzeni nasıl olmalı derken püf noktanın eşya düzenlenesinden geçtiğini belirtmiştik. Eşya düzenlemesinin püf noktası da gardropun en iyi şekilde kullanılmasından geçer. Bunun için bir çeşit katlama teknikleri öğrenin. Eşyaları kullanım amacına göre farklı gözlere yerleştirin.

Dolap için düzenleyicilerden faydalanın.

Eşya gözleri azsa aralara raf veya bölmelerin katılabileceği dolap içi raflar ve düzenleyiciler imdadınıza yetişebilir.

Çekmece ve Komodin kullanımı.

Elinizin en sık girdiği çekmecelere, en çok ihtiyaç duyduğunuz ürünleri yerleştirmelisiniz. Örneğin yatak başında yer alan komodine özel eşya, tercihe göre çorap daha sıklıkla konulmaktadır. Ancak arada kullanılan tişört, belki okurum dediğiniz okumayacağınız kitapları koymayın. Ancak komodin üzerine bir başucu kitabınızı koyabilirsiniz. Ancak alternatif ikinci bir kitap bir kaç gün boyunca okunmadıysa kitaplığınıza kaldırın.

Yatak odası düzeni konusunda diğer önemli konular olan, yatak odasının aydınlığını ve havası düzenleyen en önemli konulardan biri de perdeler ve mobilyaların-duvarların renkleridir. Bu yüzden daha önce yayınladığımız yatak odası perdesi nasıl olmalı ve yatak odası renkleri nasıl olmalı konulu yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Makalemizde yatak odası düzeni nasıl olmalı, özellikle eşya yerleşimi konusunda verdiğimiz detaylar ile düzen konusundaki probleminizi büyük oranda halledebilirsiniz.

 

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ