Dekorblogu
Yatak Odası Ne Renk Olmalı? Galeri için tıklayın

Yatak Odası Ne Renk Olmalı?

01 Temmuz 2019

Evin en önemli dinlenme noktası olan yatak odası ne renk olmalı, duvar ve mobilyaların boya renkleri nasıl olmalı kısa bir araştırma yapmak istedik.

Yatak odası renkleri, aynı perde seçiminde olduğu gibi uyku kalitesi açısından çok önemli olması nedeni ile dikkatlice karar verilmeli ve ışığın en uygun tonunu yansıtacak şekilde ayarlanmalıdır. Daha önce yatak odası perdesi nasıl olmalı konulu yazımızda dekorasyonel ve uyku kalitesi anlamında değerlendirmeler yapmıştık. Özellikle duvar boya renkleri de uyku kalitesini etkileyen perdeden sonra belki ikincil etmen olarak sayabiliriz. O yüzden öncelikle yatak odası duvar boya renkleri üzerinde durmak istiyoruz.

*temp*

Yatak Odası Duvar Boya Renkleri 2019

Yatak odası renkleri nasıl olmalı diye on kişiye sorsak en az yedisi duvar rengini düşünür. Yatak odası boya renklerinin insanı daha dingin bir hal içine sokması nedeni ile soft renklerden tercih edilmesi doğru olacaktır. Özellikle bu yıl duvar boyalarında hangi renkler daha fazla tercih edilmiş bir inceleyelim.

Krem – Bej Renkler

Yatak odasında krem rengi veya bej duvar renklerinin her dönem sıklıkla kullanılan ve genel olarak evin belki de tüm zamanların en çok kullanılan iç cephe boya renkleri arasında yer alır değerlendirmesini yapsak yalan olmaz.

Neden en çok kullanılan ;

Krem veya bej duvar boyaları ne beyaz kadar gözü yorar, ne de koyu renkler kadar karamsar bir havanının oluşumuna neden olur. Genellikle hemen hemen her tür mobilya ve koltuk türüyle uyumludur. Özellikle yatak odasında gözü yoran aydınlığı absorbe ederek daha dingin bir havanın oluşumunu sağlar. Bu nedenle yatak odası renklerinin başında bu tonlar gelir yorumunu yapabiliriz.

Pudra Pembe Rengi

Pudra pembe veya pembenin çeşitli tonları genellikle ebeveyn yatak odalarından ziyade kız çocuk veya genç odalarında tercih edilinmektedir. Bunların haricinde bir de yeni evli yatak odalarında rastlanmaktadır. Uyku kalitesi olarak soft bir renk olmasından dolayı tercih edilebilir.

Mint Yeşil

Yeşil renk doğası gereği huzurun ve dinginliğin rengi olması nedeni ile yatak odası renkleri arasında sayılabilecek renkler arasında yer alır. Fresh ve dinlendirici yapısı nedeni ile uyku kalitesine olumlu etki verecektir.

Buz Mavisi

Fresh renklerin başında gelen bu renk, özellikle sıcak iklim bölgelerinde sıklıkla kullanılmakta ve serin bir görünüm sağlanmaya çalışılmaktadır. Yatak odasınını boğuk bir görünümden kurtararak, nefes açan bir görünüm sağlayacaktır.

Kırmızı

Kırmızı diğer renklere göre daha hareketli bir renk olmasına rağmen en çok kullanılan renkler arasında yer almaktadır. Kan akışını hızlandıran ve romantik bir renk olması, özellikle genç yaştaki kişiler için daha sık tercih edilmektedir. Uyku kalitesi açısından çok pozitif bir yorum yapamasak da, odada diğer renklerle iyi kombin edildiğinde kaliteli bir görünüm elde edilebilir.

Yatak Odası Mobilya-Nevresim-Halı Renkleri

 

Yatak odası ne renk olmalı derken sadece duvar boyası renklerinden bahsetmek biraz yavan olacaktır. Duvarlar ile uyumlu mobilya ve yatak-nevresim, halı renkleri de bir bütün olarak düşünüldüğünde, yatak odası renkleri şeklinde bir kavram kullanabiliriz.

Kültürümüzde en çok kullanılan yatak odası mobilya renkleri sütlü kahve, ahşap ceviz rengi, lake beyaz rengidir. Bir de bunun yanında özellikle sürgülü veya kapılı dolaplardan birinde çoğunlukla ayna modelli mobilyalar yer alır.

Nevresim renkleri daha çok çeşitlilik göstermekle beraber en çok kullanılan pudra, pembenin çeşitli tonları, turkuaz, kırmızı kullanılmaktadır. Biraz daha cesur renklerden hoşlananlar siyah, lacivert tonlarını da kullanmaktadır. Daha rahat karar verebilme adına aşağıdaki resim galerimizi de inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Yatak Odasında halı rengi genellikle en son karar verilen ve genel olarak perdeler ile kombinin yapıldığı bir dekorasyon ögesidir. Genellikle yolluk veya yuvarlak kesim halılar tercih edilmekte ve pudra pembesi, kahvenin açık tonları, buz mavisi sıklıkla tercih edilen renkler arasında yer alır.

Yatak odası perdesi nasıl olmalı, hangi renk tercih edilmeli konusunu daha önce ele almış olmamız nedeni ile tekrara düşmemek adına geçiş yaparak incelemenizi tavsiye ederiz.

Makalemizde genel olarak yatak odası ne renk olmalı, uygun duvar ve mobilya renkleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi ve fikir için resim galerisini inceleyebilirsiniz.

Foto Galeri

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ