Dekorblogu
Yer Silme Suyu Nasıl Hazırlanır? Püf Noktaları Nelerdir?

Yer Silme Suyu Nasıl Hazırlanır? Püf Noktaları Nelerdir?

16 Kasım 2018

Temizlik denilince akan sular durur. Durur da her temizliğinde kendine göre püf noktaları vardır. Püf noktaları il ehem temizliğiniz daha etkili olur, hem de temizlik için harcadığınız zaman yarıya iner. Bunun için bizde bugün sizlere yer silme suyu nasıl hazırlanır sorusunun cevabını vereceğiz. Evde küçük çocuğu olanlar çocuklarının sağlığı için doğal deterjanlarla temizlik yapmayı istiyorlar. Evini kimyasallardan arındırmak isteyenler için doğal temizlik deterjanı yapacak ve temizliğin püf noktalarından bahsedeceğiz.

Yer silme suyu nasıl hazırlanır?

Yer silme suyu nasıl hazırlanır diyenler için kolay ve etkili bir deterjanla başlamak istiyoruz. Parkelerin ve parke olmayan yüzeylerin deterjanları farklılık gösterir. Birlikte yapacağımız doğal deterjanı ise hem parkelerde, hem de doğal yüzeylerde kullanabilirsiniz. Üstelik bu deterjanla sadece silme işlemi yapmıyorsunuz, evdeki mikropları öldürüyorsunuz.

Doğal Deterjan Malzemeleri

2 tatlı kaşığı karbonat

1 çay bardağı Arap sabunu

1 çay bardağı sirke (beyaz sirke de olabilir)

1 yemek kaşığı limon suyu

Koku aroması için ise portakal yağı, limon yağı, lavanta yağı veya beğendiğiniz farklı bir yağ.

Bu malzemeleri 6-7 litre yer silme suyunun içine koyun ve dilediğiniz yerde kullanın. Deterjan içindeki Arap sabunu parlaklık verecek, karbonat ve sirke de ise mikropları öldürecektir.

Peki, Yerler Nasıl Temizlenir?

Yerleri silme zamanı görecelidir. Az kullanılan evlerde günde veya gün aşırı kullanılırken özellikle çocuklu evlerde belki de günde 2 kere silinir. Yer silme işleminin de püf noktaları vardır. Gelin bu detayları birlikte görelim.

Silme işlemine başlamadan önce alan içinde olan halı, sandalye ve masayı kaldırınız. Koltuklu bir odayı temizleyecekseniz koltukları da ortaya çekiniz veya çıkartınız. Çıkardığınız bu eşyaları da silerek kurumasını sağlayınız.

Temizlenecek alanda sizden başka kimsenin olmamasına dikkat ediniz. Ardından süpürge ile süpürdükten sonra silme işlemine geçin. Peki, yerleri silmek için hangi deterjan kullanılır? Kimyasal deterjan kullanacaksanız mikrop öldürme özelliği olan bir deterjan kullanmanızı öneriyoruz.

Uzmanlar vileda yerine elle ve penye bir bezle temizliği daha sağlıklı buluyor. Neden olarak ise elle silme işlemi sırasındaki uygulanan kuvvetin köşe bucağı daha etkili sileceği belirtiliyor. Koltuk altı temizliği için ise vileda öneriliyor.

Yerler hangi deterjanla silinir sorusunun en pratik cevaplarından bir diğeri de sirkeli su. Sirkeli su en pratik temizlik suyudur. Fısfıs şişesinde hazırda bekleteceğiniz sirkeli su ile acil anlarda bile silme işlemi yapabilirsiniz.

Vileda suyunun içine ne konur? Vileda suyun içine Arap sabunu koymanızı öneriyorum. Arap sabunu alırken çiğ yağdan yapılmış olmasına dikkat edin. Yanık yağ ile yapılanlar çok da uygun değil diye düşünüyorum.

Yer silme suyu nasıl hazırlanır? Sorusunun bir diğer cevabı da yumuşatıcıdır. Yerleri yumuşatıcı ile silmek de bir diğer tekniktir. Halıdan cam silme işlemine kadar bütün temizlik işlerinde çamaşır yumuşatıcısı kullanabilirsiniz. Çamaşır yumuşatıcısı ile ahşaplarınızın eskisinden daha parlak olduğunu göreceksiniz.

Yerlerde ve mobilyalarda hoş kokulu temizlik için yumuşatıcı karışımlı su kullanabilirsiniz. Yumuşatıcı ile silme işleminin 2. Tekniği ise kuru bezle silmektir. Bunun için sprey şişesine su ve yumuşatıcı ekleyin. Sileceğiniz alana bunu sıktıktan sonra kuru bezle silin. Bu işlem ile hem hijyen sağlamış olursunuz, hem de mis gibi bir ortam sağlarsınız.

Bugün sizlere yer silme suyu nasıl hazırlanır? Yerler hangi deterjanla silinir? Yerleri silmek için ne kullanılır? Yerleri silmek için hangi deterjan kullanılır? Yerler nasıl silinir? Vileda suyunun içine ne konur? Yerleri yumuşatıcı ile silmek doğru mudur, yerler yumuşatıcı ile nasıl silinir? Gibi soruların cevaplarını verdik. Sizin de temizlik konusunda püf noktalarınız varsa yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Kadın Blogu

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ